b. Iemand, die met grond tot de R.O. toe treedt en daarvoor kavels krijgt toegedeeld verkoopt een deel van zijn ingebrachte gronden. c. Iemand, die met grond tot de R.O. toe treedt en daarvoor geld toegedeeld krijgt verkoopt zijn gronden. d. Iemand, die met geld tot de R.O. toetreedt en daarvoor kavels krijgt toegedeeld ver koopt deze kavels of een deel daarvan. e. Op de in de R.O. opgenomen percelen worden zakelijke rechten gevestigd die niet kunnen overgaan op een nieuwe elders toe te delen kavel van degene die het betreffende perceel in de R.O. heeft inge bracht, omdat deze rechten door hun aard aan de plaats waar ze worden gevestigd gebonden zijn (b.v. zakelijke rechten in gevolge de Belemmeringenwetten e.d.). Voorop wordt gesteld, dat wanneer akten met betrekking tot in een R.O. opgenomen per celen kunnen worden verschoven tot na het passeren van de notariële akte ingevolge de R.O., dit de eenvoudigste oplossing is. Daar dit echter niet steeds mogelijk is, dienen andere oplossingen te worden gezocht. We zullen de hiervoor genoemde gevallen aan de hand van enkele voorbeelden nader toe lichten. Altijd is het wenselijk een clausule op te nemen van de volgende strekking: „De percelen welke worden overgedragen zijn opgenomen in de Ruilverkavelingsovereen komst geregistreerd te in deelnummerd.d goedgekeurd door de Minister van Landbouw en Visserij bij schrijven nummer d.dovergeschreven ten Hypo- theekkantore ted.d in deelnummerVoor de over gedragen percelen zullen in de plaats treden de aan vervreemder krachtens voormelde ruilverkavelingsovereenkomst toe te delen kavels nummer Voor het overige aanvaardt verkrijger alle krachtens de ruil- verkavclingsovereenkomst door vervreemder verkregen of te verkrijgen rechten, alsmede de aan vervreemder opgelegde of op te leggen verplichtingen, een en ander voor zover ze betrekking hebben op de hierbij overgedragen percelen". Geval a. Daar het hier alle door vervreemder inge brachte percelen betreft is het voldoende te bepalen, dat ,,Aan verkrijger worden over gedragen de percelen Gemeente Sectie nummer ter grootte vanha, waarvoor in de plaats zul len treden de krachtens voormelde ruilver kavelingsovereenkomst aan verkrijger toe te delen kavels nummerster grootte van ongeveerha met alle daaraan ver bonden rechten en verplichtingen". Geval b. In dit geval zal het meestal wel al reeds de bedoeling zijn een bepaalde kavel of gedeelte daarvan te verkopen. Daar de vervreemder deze echter nog niet op naam heeft kan hij deze nog niet overdragen. Bovendien levert de kadastrale omschrijving moeilijkheden op, daar het meestal vrij moei lijk is nauwkeurig aan te geven welke oude percelen geheel of gedeeltelijk opgenomen zijn in de nieuwe kavel of het te vervreemden deel daarvan. De praktijk heeft uitgewezen, dat de eenvou digste oplossing is, dat van de oude percelen van de vervreemder een zodanig deel ver kocht wordt als qua oppervlakte en/of waarde ongeveer overeenkomt met de grootte van de over te dragen kavel of het over te dragen deel van de kavel. De clausule wordt dan bijvoorbeeld „Aan ver krijger worden overgedragen de percelen Ge meente Sectie num mers geheel en een gedeelte van de (het) perce(e)l(en) Gemeente Sectie nummers alle te zamen uitmakende een oppervlakte van ca. ha. Voor deze percelen en perceels gedeelten zullen in de plaats treden de aan vervreemder krachtens voormelde ruilvcrka- velingsovereenkomst toe te delen kavel(s) nummerter grootte van caha c.qgedeelte van kavel nummer ter grootte van caha, zoals op aan gehechte kopie van de kaart betreffende de nieuwe toestand behorende bij bovenvermelde ruilverkavelingsovereenkomst is aangegeven". In het laatste geval is het dus nodig een kopie van de kaart betreffende de nieuwe toestand zoals deze aan de ruilverkavelingsovereen komst gehecht is bij te voegen. Daarop kan dan het over te dragen gedeelte worden gear ceerd. Een kopie van deze kaart wordt in het algemeen door de Cultuurmaatschappij die de R. O. uitvoert gaarne op aanvraag verstrekt. Ook wanneer geen gedeelte van een kavel maar hele kavels of alle kavels, zoals in ge val a, worden overgedragen kan aanhechting van een dergelijke kaart verhelderend werken. 75

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 13