Verder is het gewenst in de akte op te nemen in hoeverre de ten laste van de aan ver vreem der toe te delen kavels komende ruilverkave- lingskosten ten laste van de over te dragen kavels komen. Dit is vooral van belang als deze kosten in hoofdzaak één kavel betreffen, zoals b.v. bij boerderijbouw. Geval c. In dit geval is overdracht van de ingebrachte gronden eigenlijk niet wel mogelijk, daar hier voor geen kavels in de plaats treden maar een bedrag in geld, dat dikwijls reeds bij voorschot is uitbetaald. Het is derhalve in de eerste plaats nodig naar dit laatste te informeren bij de Cultuurmaatschappij die de R.O. in uit voering heeft. Is het bedrag nog niet uitbe taald of is het de bedoeling dat het bedrag in de vorm van een vordering op een bepaald persoon wordt toegedeeld, dan zou het moge lijk zijn de percelen over te dragen met de be paling dat de betreffende geldsom of vorde ring daarvoor in de plaats zal treden. In het algemeen zal dit weinig zin hebben bij ver kopen en hypotheekvestigingen en koper en hypotheekgever zullen er ook weinig voor voelen. Wel kunnen dergelijke gevallen voor komen bij boedelscheidingen en dergelijke. In dit geval zou de clausule kunnen luiden: „Aan verkrijger worden toegedeeld de per celen GemeenteSectie nummerswaarvoor in de plaats zal treden het krachtens voormelde ruilverkave lingsovereenkomst toe te delen bedrag van c.q. een gedeelte ter grootte van van het krachtens voormelde ruilverkavelingsovereenkomst toe te delen be drag van f indien slechts een deel der percelen aan betrokkenen wordt toege deeld". Geval d. Hier ligt het moeilijker, daar de vervreemder nog niets op zijn naam heeft staan. Het een voudigst is hier een obligatoire koopovereen komst op te maken waarbij partijen zich ver plichten na het passeren van de notariële akte ingevolge de ruilverkavelingsovereenkomst geregistreerd tein deel nummer goedge keurd door de Minister van Landbouw en Vis serij bij schrijven d.dnummer en overgeschreven ten Hypotheekkantore te d.din deel nummer de betreffende kavels over te dragen. Als dit niet mogelijk is zou misschien een over dracht plaats kunnen vinden onder de op schortende voorwaarde dat deze ingaat indien en zodra de notariële akte ingevolge de ruil verkavelingsovereenkomst enz. wordt gepasseerd en overgeschreven ten hypo theekkantore. De moeilijkheid van de juiste kadastrale aanduiding in de akte blijft dan nog bestaan daar deze er op het moment van het maken van de akte niet is, tenzij men zou trachten uit te zoeken uit welke oude per celen de kavels zijn ontstaan. Misschien zou het mogelijk zijn in de akte de machtiging voor de notaris op te nemen bij latere aan vullende rectificatie-akte de juiste kadastrale omschrijving op te nemen. Deze rectificatie akte zou dan direct na overschrijving van de notariële akte ingevolge de ruilverkavelings overeenkomst kunnen worden opgemaakt, daar op dat moment de nieuwe kadastrale nummers ontstaan. Geval e. Hier is uitdrukkelijk gesproken van zakelijke rechten die aan een bepaalde plaats gebon den zijn. Zakelijke rechten die dit niet zijn zo als vruchtgebruik, hypotheek, recht van be klemming e.d. kunnen voor vestiging op de zelfde wijze worden behandeld als over drachten. Hiervoor geldt mutatis mutandis hetzelfde als voor de gevallen a t/m d. Bij vestiging van aan de plaats gebonden rech ten is het niet mogelijk deze te laten over gaan op aan de eigenaar van het perceel waarop het recht gevestigd wordt toe te delen kavels die op een geheel andere plaats komen te liggen. Hier dienen de rechten over te gaan op de ter plaatse waar het recht uitgeoefend wordt geprojecteerde kavels, die vaak aan een ander dan de huidige eigenaar zullen wor den toegedeeld. In dit geval dient het recht gevestigd te worden door de huidige eigenaar, maar is het tevens nodig dat de toekomstige eigenaar zich er mee akkoord verklaart en dient de voor de vestiging toe te kennen schadevergoeding tussen beide eigenaren te worden verdeeld in verhouding van de door hen te lijden schade. Zou dit niet gebeuren dan zou de oude eigenaar uiteindelijk niet in brengen wat hij volgens de overeenkomst zou moeten inbrengen en dus voor schadevergoe ding kunnen worden aangesproken; de nieuwe eigenaar zou niet ontvangen wat hij volgens de overeenkomst moest ontvangen en schade vergoeding kunnen eisen. Het is derhalve voor alle partijen van belang dat met beide eige naren wordt onderhandeld. 76

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 14