Doel van de excursie was een overzicht te krijgen van de werkzaamheden op geodetisch gebied in Berlijn en de D.D.R. Daartoe werd het volgende programma opgezet: Maandag 20 februari: De Askaniafabrieken te West-Berlijn. Dinsdag 21 februari: Het geodetisch instituut te Potsdam. "Woensdag 22 februari: De T.U. te Dresden. Donderdag 23 februari: „Bauverwaltung" (Grondbedrijf) van West- Berlijn. Vrijdag 24 februari: De T.U. te West-Berlijn. Door een ongelukkige samenloop van omstan digheden moest het aanvankelijk belangrijkste reisdoel de optische fabrieken te Jena vervallen. Naast dit wetenschappelijke ge deelte was ook het bezoek aan de gespleten stad en aan een land achter het daar nog geenszins verroeste ijzeren gordijn een be langrijke ervaring. Aan de excursie namen deel 20 studenten als ook Prof. Ir. WBaarda en de wetenschappe lijke medewerkers Dr. Ir. G. H. Ligterink en Ir. G. L. Strang van Hees. Dc Askaniafabrieken Dipl.-lng. Puschmann hield een inleiding over de geschiedenis van de fabriek en gaf een met dia's verlucht overzicht van de door Askania vervaardigde instrumenten. De fabriek werd 95 jaar geleden opgericht door Karl Bamberg als een optische fabriek. Door het toevoegen van nieuwe afdelingen met name de meet- en regeltechniek en wetenschappelijke appa raten groeide de fabriek geleidelijk tot 20.000 werknemers aan het begin van de twee de wereldoorlog. Doordat het Sovjet-leger alle machinerieën had meegenomen, moest na de oorlog alles weer van de grond af opge bouwd worden. Op het ogenblik heeft Askania 1.6001.700 werknemers. Het maakt deel uit van het Conti-Elektro concern. Er volgde een VERSLAG VAN DE EXCURSIE VAN HET LANDMEETKUNDIG GEZEL SCHAP SNELLIUS NAAR BERLIJN, POTSDAM EN DRESDEN 18 t/m 26 februari 1967 uitleg van de relaties tussen dit concern en andere in de vorm van Piet is een neef van een broer van etc. Uit de dia's bleek dat Askania werkzaam is op het gebied van (radio)astronomie, atoom fysica, meet- en regelapparatuur, geofysica, geodesie en andere nog meer gespecialiseerde gebieden. Vervolgens hield Dipl.-lng. Most een inleiding met dia's over de vervaardiging van geode tische instrumenten. Bij de theololieten vielen twee dingen op n.l. 1. De vervanging van het alhidade-niveau door een pendel (zoals bij het automatisch waterpasinstrument). Door scheefzakking van de eerste as valt het snijpunt der kruis draden niet meer samen met het richtpunt. In tegenstelling tot de instrumenten met alhidadeniveau, verandert echter hier ook de aflezing van de verticale rand. Richt men nu opnieuw op het goede punt, dan verkrijgt men de eerste aflezing weer: de scheefzakking is gecompenseerd door het pendelsysteem. 2. De uiterlijke uniformiteit van de theodo lieten. Verder vervaardigt Askania een precisietheo- doliet (Tpr) voor meting van le orde triangu latie, waarbij de aflezingen fotografisch ge schieden volgens de methode van Gigas. Dit geeft een grote werkbesparing met het oog op de wisselvalligheid van het weer en een ver mijding van afleesfouten. Tot slot vervaardigt Askania ook alle soorten waterpasinstrumenten. Na deze inleidingen volgde een rondleiding door de fabriek, waar we onder andere de vervaardiging zagen van lenzen en pendels, de (zee)gravimeters en de afdelingen voor elektronische en hydraulische meet- en regeltechniek. Het geodetisch instituut te Potsdam Ondanks het feit dat Potsdam een voorstad is van Berlijn, heeft de reis erheen ons in totaal 79

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 17