Boerderijverplaatsing in de ruilverkaveling Rolde R. Kik, Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding, Wageningen 1Inleiding In de in voorbereiding zijnde ruilverkaveling Rolde zijn de bedrijven hoofdzakelijk in dorpskernen gevestigd. Het is dus aanneme lijk dat boerderijverplaatsing in dit gebied een nuttig effect zou kunnen opleveren. Eén van de voordelen die door boerderijverplaatsing valt te verwezenlijken is de vermindering van de gemiddelde kavelafstand. In dit artikel zal alleen op dit aspect nader worden ingegaan. Tot nu toe bestond er geen methode om van te voren het effect op de gemiddelde kavel afstand van uitruil, wegenaanleg en boerderij verplaatsing exact te berekenen. Door Van Gelderen is echter een grafisch-numerieke me thode (grafiekenmethode) ontwikkeld waar mee dit wel mogelijk is.*) Allereerst zal daarom een beknopte uiteen zetting van deze methode worden gegeven, waarna de toepassing op de ruilverkaveling Rolde zal worden behandeld. 2. Grafiekenmethode 2.1Doel en benodigde gegevens De grafiekenmethode is ontwikkeld om, bij een gegeven wegennet en een gegeven ligging van de boerderijen, de minimale gemiddelde kavelafstand in een bepaald gebied te kunnen vaststellen. Onder kavelafstand wordt hierbij verstaan: de afstand van de boerderij tot de kavel. Met gemiddelde kavelafstand wordt aangeduid: het met de oppervlakten gewogen gemiddelde van de kavelafstanden. Als uitgangspunt voor de bepaling van de ge middelde kavelafstand is de gebruikstoestand genomen. Het is immers de gebruikstoestand en niet de eigendomstoestand die bepalend is voor het landbouwtransport in een gebied. Wil men de grafiekenmethode kunnen toe passen dan zijn als basisgegevens vereist: A. een wegenkaart van het te onderzoeken gebied of ruilverkavelingsblok; B. een kaart waarop de plaats van alle boer derijen staat aangegeven, met bij elke boerderij vermeld de oppervlakte grond die aan dit bedrijf moet worden toege deeld; C. de oppervlakte grond die door elk wegge deelte wordt ontsloten. Is de methode toegepast, dan heeft men ge vonden: a. de minimale gemiddelde kavelafstand die bij een gegeven ligging van wegen en boerderijen mogelijk is; b. een, in grote lijnen aangegeven, bijbeho rend plan van toedeling; c. een kaart waarop langs alle wegen de rich ting en intensiteit staan aangegeven van het transport tussen boerderijen en kavels, zoals dat zich zal voordoen nadat de on der punt b bedoelde toedeling heeft plaats gevonden. De gevonden minimale gemiddelde kavelaf stand met het daarbij behorende toedelings plan zullen in de praktijk nooit haalbaar zijn. Bij het opstellen van een toedelingsplan moet ook met andere factoren dan alleen de kavelafstand rekening worden gehouden. Wel zal blijken dat deze minimale gemiddel de kavelafstand een hulpmiddel is voor het toetsen van een boerderijverplaatsingsproject op het punt van kavelafstand. 2.2. De gemiddelde kavelafstand Het met de oppervlakte gewogen gemiddelde van de kavelafstanden (de gemiddelde kavel afstand) kan als volgt worden gedefinieerd: 64 Zie literatuuropgave.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 2