Voor de ruilverkaveling Rolde (oppervlakte 4500 ha) is dan ook een dergelijke kaart samengesteld. In fig. 12 is hiervan een afbeel ding gegeven. De transportstromen op deze kaart hebben betrekking op de situatie waarbij het nieuwe wegennet is aangelegd en maxi male uitruil van gronden heeft plaatsgevon den. Boerderijverplaatsing is in dit stadium nog niet toegepast. Op de kaart is duidelijk zichtbaar dat, be halve bij Marwijksoord en Vredenheim, de boerderijen hoofdzakelijk in dorpskernen zijn geconcentreerd. Bij alle dorpen ontspringen brede transportstromen die zich langzamer hand oplossen. 3.2. Gemiddelde kavelafstand zonder boerderijverplaatsing Gelijktijdig met het samenstellen van de trans- portintensiteitskaart heeft een berekening van de minimale gemiddelde kavelafstand plaats gevonden. Deze bleek 1272 m te bedragen. Nogmaals dient er echter op te worden ge wezen dat deze gemiddelde kavelafstand in de praktijk niet haalbaar zal zijn, omdat bij de kaveltoedeling ook met andere factoren dan een zo klein mogelijke gemiddelde kavel afstand rekening zal moeten worden ge houden. 3.3. Verplaatsen van boerderijen Een van de voordelen welke boerderijver plaatsing kan verwezenlijken is de verkorting van de gemiddelde kavelafstand voor de ge hele ruilverkaveling. Het onderzoek dat naar de mogelijkheden van boerderijverplaatsing in deze ruilverkaveling heeft plaatsgevonden, heeft zich tot dit aspect beperkt. Alleen de mate van verkorting van de gemiddelde ka velafstand heeft dus een rol gespeeld bij de beoordeling of een verplaatsing meer of min der gunstig zou zijn. Ter bepaling van het nut van elke verplaat sing afzonderlijk is gebruik gemaakt van de transportintensiteitskaart. Zoals reeds is aan gegeven moet worden verplaatst met de rich ting van de transportstromen mee. Doet men dit niet dan wordt de gemiddelde kavelafstand groter in plaats van kleiner. De gunstigste verplaatsing is die, welke over een zo groot 70 Fig. 12. Transportintensiteitskaart van de ruilverkaveling Rolde zon der boerderijverplaatsing.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 8