mogelijke afstand, met de transportstromen mee, kan worden uitgevoerd. Uiteraard is hierbij ook de grootte van het bedrijf van be lang. Eenvoudigheidshalve is verondersteld dat alle verplaatste bedrijven 25 ha groot zul len zijn. Dit komt ook de onderlinge verge lijkbaarheid van de verplaatsingen ten goede. Voor elke verplaatsing is berekend wat de in vloed op de gemiddelde kavelafstand is. Wan neer meerdere bedrijven langs dezelfde route worden verplaatst, is eerst de verplaatsing over de grootst mogelijke (nuttige) afstand uitgevoerd. Het eerst verplaatste bedrijf komt dus daar waar de transportstroom doodloopt. Daarna wordt, rekening houdende met de veranderingen die door deze eerste verplaat sing zijn teweeg gebracht, het volgende bedrijf bekeken. De tweede verplaatsing kan een veel minder groot effect hebben dan de eerste, in dien de transportstroom door de eerste ver plaatsing al grotendeels is verdwenen. Hier door is het mogelijk dat twee naast elkaar ge legen bedrijven, uit dezelfde plaats afkomstig, toch een groot verschil in verplaatsingseffect hebben. Afgaande op het meer of minder gunstig effect op de gemiddelde kavelafstand zijn de be drijven in een bepaalde volgorde geplaatst in tabel 1. Hierbij is vermeld welk effect de verplaatsing op de gemiddelde kavelafstand heeft, terwijl eveneens de resterende gemid delde kavelafstand na een bepaald aantal ver plaatsingen is aangegeven. Het is in deze tabel goed zichtbaar dat het effect op de gemiddel de kavelafstand van de verplaatsingen 1 tot en met 12 (350 m) bijna even groot is als dat van de verplaatsingen 13 tot en met 36 (354 m). Dit is ook de reden dat niet meer dan 36 verplaatsingen zijn nagegaan. De invloed op de gemiddelde kavelafstand van meerdere verplaatsingen zal zeer gering zijn. In tabel 1 is bovendien aangegeven uit welk dorp het bedrijf moet worden verplaatst. Het dorp van herkomst is van zeer grote betekenis. Wordt een bedrijf uit een ander dorp ver plaatst, dan is het nuttig effect op de gemid delde kavelafstand geringer of zelfs negatief. Aan deze voorwaarde is echter gemakkelijker te voldoen dan het schijnt. Indien de nieuwe Fig. 13. Transportintensiteitskaart van de ruilverkaveling Rolde na boerderij verplaatsing.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 9