aan praktische oefeningen in landmeten, wa terpassen, tekenen en rekenen. In welke mate dit het geval is, zou d.m.v. een enquêteformu lier in Geodesia onderzocht kunnen worden. Analoog aan de rayonbijeenkomsten zouden een aantal oefen-zaterdagen georganiseerd kunnen worden, gewijd aan hoekmeting, leng temeting, detailmeting, waterpassing, optische afstandmeting, rekenen, tekenen, al naar be hoefte bestaat. Deze oefendagen dienen onder leiding te staan van een aantal deskundigen. Een gedeelte van de dag zou kunnen worden besteed aan een algemene voordracht over het betreffende onderdeel, ook weer naar behoefte. Praktische wenken t.a.v. tekenen en rekenen zouden moe ten worden gegeven en dit zou zich overigens tot correctie kunnen beperken van verstrekte opgaven. Behalve de reiskosten zou de cursist geen uit gaven voor deze oefendagen moeten hebben. Aan de leiders zouden reis- en verblijfkosten moeten worden vergoed. Ofschoon het bestuur van de Stichting N.G.L. overtuigd was van de wenselijkheid hulp bij studie te bieden, zag het geen mogelijkheden dit op korte termijn te realiseren. Inmiddels werd in de verslagen van de examencommissie N.L.F. steeds weer gewezen op onvoldoende voorbereiding van de examen kandidaten en het gemis aan praktische ken nis. Slechts een derde van het aantal kandi daten slaagde voor de N.L.F.-examens. Een advertentie in Geodesia 1965, nr. 11, waarin de mogelijkheid werd geboden een praktische opleiding te volgen voor het examen landmeettechnicus N.L.F., leverde een groot aantal gegadigden op, waardoor nog eens de nadruk werd gevestigd op het gemis aan de mogelijkheid van een praktische vor ming. Bovendien bleken de resultaten van een mondelinge cursus op een kantoor van de land meetkundige dienst van het Kadaster dermate succesvol, dat alle deelnemers aan deze cursus in 1966 het diploma Landmeettechnicus N.L.F. behaalden. De geschetste gebeurtenissen waren aanleidin gen voor het bestuur van het N.G.L. de mo gelijkheden van hulp bij studie nogmaals onder ogen te zien. Aan de heer E. Schrikkema Ing. werd verzocht contact op te nemen met het Hoofd Opleidingen Weg- en Waterbouw kunde van het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem, de heer J. Wijnand Ing. om de mogelijkheden van een hulp bij studie in het kader van de P.B.N.A.-opleidingen onder ogen te zien. Dit contact geschiedde met instemming van het bestuur van de Stich ting N.L.F.-examens, waarin zowel leden van de N.L.F. als van het N.G.L. zitting hebben. De resultaten van de besprekingen met de heer J. Wijnand Ing. zijn neergelegd in het volgende studieprogramma, nieuwe indeling. Nieuwe Indeling Studieprogramma Landmeettechnicus N.L.F. B 651-652 1De opleiding voor Landmeettechnicus N.L.F. is in twee delen gesplitst (B 651 en B 652). 2. In deel I (B 651) worden uitsluitend de theoretische leervakken Nederlandse taal, Rekenen, Wiskunde, eenvoudige Landmeet kunde, voorbereidende Tekenvakken e.a. opgenomen. De leerstof van deel I (B 651) moet de mo gelijkheid openen de theoretisch technische leerstof van deel II (B 652) goed te kun nen volgen. Het programma voor deel I kan voor iedere cursist volledig worden aangepast aan zijn vooropleiding. Bij een vooropleiding L.T.S. zal deel I (B 651) uit ongeveer 180 lessen bestaan. Bij een vooropleiding 3 jr. HBS-B uit on geveer 120 lessen. Bij een vooropleiding 5 jr. HBS-B uit on geveer 60 lessen. 3. In de opleiding Landmeettechnicus, deel II (B 652) komen uitsluitend de technische leervakken: 101 w.g. G. DIEFENBACH, T. SCHOFFELMEER, E. SCHRIKKEMA ING. Kaarttekenen Landmeten Landmeten Landmeten Landmeten Terreinschetsen Kadaster Waterbouwkundig tekenen 260 les 1 1 les Grondwerken 293 14 4 lessen Ruilverkaveling 300 A 12 en 13 2 lessen 25 1—15, 25, 29, 31, 34, 36 en 37 21 lessen 39 B 1—4, 6—13, 14a, 14b, 16 en 17 15 lessen 39 E 1—4, 4a, 4b, 5, 6, 821 en 14a 23 lessen 39 G 18 8 lessen 39 FI 15 5 lessen 151 A 118 18 lessen 205 A 111 11 lessen

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 11