c. Uit hoeveel punten bestaat het zg. net van de eerste orde (hoofdpunten van de RD)? d. Onder wiens leiding werden de RD- werkzaamheden aangevangen en wie voltooide dit werk? e. Welke driehoeksmeting was de directe voorloper van het stelsel der RD en van wanneer dateerde deze? f. Waartoe diende deze driehoeksmeting en wiens naam is hieraan verbonden? g. Wie heeft hier te lande voor het eerst driehoeksmeting toegepast; wanneer geschiedde dit en waartoe moest de meting dienen? Welk instrument werd hiervoor gebruikt? 3. a. Wat verstaat u onder de zg. verdich tingsafstand bij een net van meetlijnen? b. Welke standaardafwijkingen spelen een rol bij de relatieve nauwkeurigheid van een tweetal in coördinaten be paalde punten? Geef aan waardoor deze afwijkingen ontstaan. c. Op welke eisen dient een net van hoofdmeetlijnen te worden verkend? d. Geef kort en zakelijk de hoofdge dachte aan die uit de H.T.W. naar voren komt. e. Welk soort maten zal bij de detail meting het best in de onder punt d bedoelde gedachte passen? 4. Ter vaststelling van de lengte van een ijk- basis meet men met een 30 m-band met een ijktemperatuur van 18° C deze basis zesmaal en wel: tweemaal bij een temperatuur van 8° C en vindt dan een gemiddelde lengte van 30,0075 m en viermaal bij een tempera tuur van 13° C en vindt dan een gemid delde van 30,0073 m. Overigens zijn de omstandigheden dezelf de tijdens de zes metingen. Welke lengte zoudt u nu voor deze basis vaststellen (tot op 0,1 mm)? OPROEP Met verwijzing naar het artikel over „hulp bij studie voor verschillende landmeetkundige diploma's in dit nummer vraagt het Koninklijk Technicum PBNA te Arnhem bevoegde docenten, die bereid zijn één keer per maand op zaterdag de bedoelde mondelinge en praktische instructie- dagen te leiden. Vergoedingen voor lesuren per dag, lunch en reiskosten worden in het vooruitzicht gesteld. Sollicitaties met vermelding van de vakken waarin bij voorkeur gedoceerd zal worden aan: Stichting N.G.L., Roemer Visscherstraat 48, Arnhem. 108 t

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 18