grond. Men tracht er door het geven van een aantal jaren belastingvrijdom deze bouw te stimuleren. In Columbia was reeds in de vorige eeuw de verdiepingseigendom in zodanige mate aan wezig, dat men deze in 1890 trachtte in een aparte wet te doen regelen. De poging hiertoe mislukte toen, maar een halve eeuw later had men meer succes. De wet van 29 december 1948 voorziet nu in de materie; de inhoud doet sterk denken aan die van Argentinië, welke misschien als voorbeeld heeft gediend. Ook Venezuela regelde enige decennia ge leden de appartementseigendom in een afzon derlijke wet. De Columbiaanse richtlijnen vindt men erin terug. Slechts een drietal landen in Zuid-Amerika wijzen in hun wetgeving het instituut van de propiedad horizontal uitdrukkelijk van de hand, n.l. Bolivia, El Salvador en Costa Rica. Noord-Amerika Ondanks de omstandigheid dat de Verenigde Staten van Noord-Amerika het moederland zijn van de wolkenkrabbers, bestond er tot voor kort niet de particuliere eigendom van gedeelten van flatgebouwen. Deze laatste waren op een hoge uitzondering na geheel eigendom van één rechtspersoon, van een N.V. o.d., van een coöperatie. Voor woongebouwen kwam de coöperatieve vorm van eigendom zeer veel voor. Bij deze soort van eigendom was elke „bezitter" van een woondeel (een unit) de eigenaar van een onverdeeld aandeel in het gehele project. Elk lid van de coöperatie is er eigenaar van een of meer aandelen en heeft als „stockholder" van deze aandelen het recht op het exclusief gebruik van zijn eigen appartement, zijn garagedeel e.d. Hij draagt bij in de lasten naar verhouding van zijn aan delen. Deze vorm is dus vergelijkbaar met die van Zwitserland, Zweden en Noorwegen en ook wel met de particuliere wooncoöperaties welke de laatste tien jaar in Nederland zijn ontstaan. Deze van ouds bekende eigendoms- vorm is evenwel in de Verenigde Staten vol ledig overvleugeld door de „individually owned units in multifamily structures", de Condominiums. De naam is afkomstig uit Italië, waar deze als „condominio" wordt ge bruikt in de Wet op de Appartementseigen dom van 1935. Het begrip evenwel van de Condominium als geheel afzonderlijke eigen dom van een ruimtelijk deel van een meer- gezinsgebouw komt uit Puerto Rico. Dit wil evenwel niet zeggen dat de stoot tot de schep ping van dit nieuw soort eigendom uit het bui tenland kwam. In de Tweede Wereldoorlog was ten behoeve van de repatriërende Ame rikaanse soldaten een Veteran Administration Bill tot stand gekomen, op grond waarvan het voor oorlogsveteranen (G. I. Men) mogelijk was, op zeer voordelige voorwaarden onder staatsgarantie een hypotheek te verkrijgen. Die hypotheek werd echter alleen verstrekt en gegarandeerd op de volle eigendom van een afzonderlijk en op het Register's Office ge registreerd perceel. Het zal duidelijk zijn, dat de eigendom van aandelen in een woongebouw hier niet onder viel. Het is de verdienste van Carl Schlitt van de Home Title Guaranty Company in New York City (in de U.S.A. heeft men geen Bewaring der Hypotheken en van het Kadaster, waar men op gemakkelijke wijze de verscheidene titels van aankomst van een perceel zelf kan nazien; daar kan men bij Title Guaranty Companies en Title Insu rance Companies zich verzekeren tegen even tuele schade bij titelonzuiverheid), dat hij in 1947 de kat de bel aanbond. Aanleiding was een aanvraag van een groep van twaalf G.I. Men, om de aankoop, de bezwaring onder de Veteran Administration Bill èn de registratie van een „twelf-apartment house" in de 84e Straat te New York, in de U.S.A. dè bekende voorloper van alles wat met Condominium te maken heeft. Onderzoekingen door Mr. Schlitt van de wetten van de Staat New York brach ten hem op het spoor van het bestaan van horizontale eigendom in de vorm van Air Space Rights. Als zodanig wordt dit al in 1916 genoemd. Met de wet in de hand werden nu „air cubes" geconstrueerd, waarvan de gren zen van betrokkenen ruimtelijk waren vastge legd in eigendomsdocumenten, welke bij de wet voor de landregistratie van een perceel, van een „unit", zijn voorgeschreven. Door deze manipulatie voldeed de „Air Space Unit" aan de voorwaarden om te vallen onder de werkingssfeer van de Veteran Administration Bill. De uitbreiding echter van wat wij de apparte mentseigendom noemen, kwam via een toeval lige omstandigheid tot stand. Omstreeks 1960 werd de hulp van de Verenigde Staten inge roepen voor de financiering en de bouw van appartementswoonblokken in ongekende om vang in Puerto Rico, waarvan de eigendom en de landregistratie was geregeld bij de Puerto- ricaanse wet op de Propiedad Horizontal van 1958. .De. U.S. Senaatscommissie for Banking and Currency welke hiervoor yrerd inge schakeld vond in dit land zulk een goed 93

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 3