sluitend wetssysteem, dat het werd toegepast op de na-oorlogse behoeften in de Verenigde Staten zelve. In juni 1961 kwam de zeer be langrijke Section 234 of the National Housing Act tot stand. Deze Section geeft aan de Federal Housing Administration (de F.H.A.) het recht om van staatswege de terugbeta ling te garanderen van op zeer voordelige voorwaarden verleende hypotheken op „in dividually owned units in multifamily structures". Deze voorrechten (zeer hoge hypotheek tegen voor Amerikaanse begrip pen zeer lage rentevoet) gelden echter al leen in die Amerikaanse Staten, waar de Condominium Property (de eigendom van onze appartementen) bij de landswet is erkend. Een gevolg van deze laatstbedoelde bepaling is geweest, dat binnen twee jaren niet minder dan 38 Noordamerikaanse Staten via een Con dominium Property Act aan deze soort van eigendom een wettelijke basis gaven. Eind 1963 waren ook in de overige Staten dergelijke wetten door de respectieve parlementen aange nomen. Eenzelfde gedragslijn t.a.v. de apparte mentseigendom treft men ook aan op de Hawaii-eilanden. Australië De recente ontwikkeling van de stichting van flatgebouwen in Nieuw-Zeeland heeft nog niet geleid tot speciale voorzieningen in de zin, die in het voorgaande onder deze vorm van eigen dom wordt verstaan. De vorm waarin in Nieuw-Zeeland het bezit van een eigen Ap partement is gegoten („Own your own flat"), is die van de Company. De eigendom van een „Own your Own Flat"-gebouw behoort aan de Company, en elk der aandelen in deze Company is gelijk aan de waarde van het flatbezit van elk der aandeelhouders. Men overweegt evenwel in dit land wettelijke maatregelen in de richting van de Condomi nium Property in de Verenigde Staten. In het Australische Gemenebest kent men een tweetal systemen t.a.v. de eigendom van een deel van een gebouw, namelijk het „Company Shareholding System" en het „Stratum Title System". In het eerste geval is een holding company eigenaar van de grond en het betref fende flatgebouw. De „shares of the Com pany" zijn gegroepeerd in blocks en elk „block of shares" geeft aan de betreffende aandeel houder of deelhebber het recht tot gebruik (met uitsluiting van derden) van een bepaald appartement. Het Stratum Title System ver leent aan de koper van een appartement de eigendom van een in de aankomsttitel aan gegeven ruimte, van welke de ruimtelijke be grenzingen in de akte en de bijbehorende teke ningen zijn aangegeven. De ruimten onder het niveau van de begane grond, die van de muren en die boven het zoldervlak zijn aangegeven in de „parent title" en betreffen de gemeen schappelijke eigendom der gezamelijke aan deelhouders. Deze „parent title" berust ge woonlijk (u moet bedenken dat wij hier te maken hebben met het Torrensstelsel) bij de Service Company te vergelijken met de Nederlandse Vereniging van Eigenaren van het Appartementsgebouw. Deze laatste draagt de verantwoordelijkheid voor de instandhou ding van de eigendom, voor de betaling van de grondlasten en voor de verzekeringspre mies. U ziet wel, dat dit systeem enigszins te vergelijken is met het Nederlandse. Elders Voor wat Afrika betreft is bekend dat in Marokko het oude droit d'Houa der Moham medanen tot een geheel aan de moderne tijd aangepaste vorm van appartementseigendom is uitgegroeid en in 1946 wettelijk is geregeld. De registratie ervan behoort tot de meest bij zondere vorm van kadastrering die ik ooit aan trof. In de Republiek van Zuid-Afrika bewonen velen in de meeste grote steden al meer en meer een appartement in de vele flatcomplexen. Deze moderniteit heeft haar terugslag op het heersend kadastraal systeem, sedert er een groeiende vraag is naar het in persoonlijk eigendom hebben van afzonderlijke flats. En omdat ook de zgn. „long Leases" (pacht, lan ger dan tien jaar) in de landregistratie hun plaats vinden, heeft de Deeds Registry Office reeds nu hiermee vanzelf veel te maken. Zo lang evenwel de wettelijke bepalingen t.a.v. de verkrijging en de overdracht van onroeren de goederen nog niet voorzien in die van „the ownership of portions of Buildings", blijft de opmerking actueel van Mr. Birch, Chief Re gistrar of Deeds, dat de verkrijging van de eigendomstitel van een deel van een gebouw „is difficult, if not impossible". Over appartementseigendom in Azië is hier in West-Europa door de enorme taalmoeilijk heden nog slechts weinig bekend. Uiteraard vindt men in Hong Kong een regeling die ver wantschap heeft met het Engelse systeem, evenals dat in Honolulu het geval is in de rich ting van het Amerikaanse stelsel. In de grote steden van het industriële Japan is de etage- 96

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 6