eigendom geregeld bij artikel 208 van het Bur gerlijk Wetboek. In China waren de gedrags regels met betrekking tot de zakelijke rechten op appartementen vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek van 19291930 in de artikelen 799 en 800. De stand van zaken in de huidige volksrepubliek betreffende de particuliere eigendom in het algemeen, en die van delen van een gebouwencomplex in de miljoenen steden in het bijzonder, is mij niet bekend. Van Taiwan, waar een landregistratie naar modern model wortel schiet, mag op goede gronden worden aangenomen, dat daar de appartementseigendom sedert de inwerking treding van het Chinese Burgerlijk Wetboek verder is uitgebouwd. „Verdiepingseigendom" in alle werelddelen Uit het voorgaande kan wel worden vast gesteld dat „verdiepingseigendom" (of hoe de afzonderlijke eigendom van woon- of bedrijfs ruimten ongeacht of deze zich ónder-, op-, dan wel bóven de begane grond bevinden anders moge worden genoemd) vooral na de Tweede Wereldoorlog een vorm van eigen dom van onroerend goed is geworden, welke in alle werelddelen te vinden is. Voorzover be kend, is hij alleen in Tsjechoslowakije, El Sal vador, Bolivia en Costa Rica nog uitdrukke lijk verboden. In de meeste landen waar „ho rizontale eigendom" voorkomt, is deze in spe ciale en soms zeer gedetailleerde wetten gere geld. In andere landen behelpt men zich nog met bepalingen in de Burgerlijke Wetboeken die stoelen op de gedachte, uitgedrukt in art. 664 van de Code Napoléon, zoals in Luxem burg, Panama, Equador, Honduras, Mexico en Quebec-Canada. In Denemarken, Zwitser land, Australië, Nieuw Zeeland en de Zuid- Afrikaanse Republiek bezint men zich op de aanpassing van de huidige wetgeving aan de veranderde omstandigheden. In de meeste landen is de openbaarmaking in een publiek register van de zakelijke rechten op appartementen als een der belangrijkste peilers van het instituut aangemerkt. Vandaar dat in het merendeel der betreffende wetten de publikatie van de ter zake gesloten over eenkomsten is voorgeschreven. In landen als Frankrijk, België, Luxemburg en Joegoslavië is deze registratie geen voorwaarde voor de vestiging en overdracht, doch vindt in de praktijk nagenoeg altijd plaats. In andere lan den als Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Hongarije, Marokko, Argentinië e.a., waar een grondboekstelsel bestaat, móet publikatie ge schieden, wil de overeenkomst effect sorteren. Hetzelfde is het geval in landen als Neder land, Brazilië, Columbia en de meeste Staten van de U.S.A. De specialiteit, dat wil zeggen de speciale on dubbelzinnige aanduiding van de appartemen ten welke onderwerp zijn van een rechtshan deling, wordt meestal gevormd door de ver melding van de gemeente of de plaats waar het appartementcomplex zich bevindt, alsmede een nadere codering door een (in een in het betrok ken land heersend landregistratiesysteem pas send) afzonderlijk nummer van het apparte ment. In sommige staten wordt de specialiteit van het appartement verkregen door de com binatie van het nummer van het grondperceel op het tot het landregistratie-systeem behoren de overzichtsplan (b.v. de kadastrale kaart of het Grundbuchplan) en dat van de apparte- mentsdelen op de overgelegde bouwtekening of appartementsschets (Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Hongarije, Polen). In andere lan den worden de appartementen ondubbelzinnig geïndividualiseerd door de in de betrokken staat gevolgde bijzondere perceelnummering, in combinatie eveneens met de overgelegde en door de Overheid gecontroleerde apparte mentstekeningen (Marokko, Engeland, USA). Vooruitlopende op een later te publiceren overzicht van de in verscheidene landen ge volgde methoden van perceelnummering door de overheidsdiensten voor landregistratie en kadaster zou ik erop willen wijzen, dat zeer in het bijzonder twee landen een geheel af wijkend systeem van identificatie volgen. Voor zover bekend blijkt alléén in Marokko uit een bijzondere perceelaanduiding op de ka dastrale kaart reeds dadelijk de aanwezigheid van verdiepingseigendom in een bepaald op deze kaart voorgesteld grondperceel. En alléén in Nederland is bij de aanduiding van een ap partementscomplex en van de appartementen geen enkele binding met de kadastrale kaart. In feite draagt in Nederland het apparte mentscomplex twee coderingen, namelijk die van het kadastrale plan en die van de kadas trale legger. Uit het niets geschapen, ver dwijnt blijkbaar bij algehele sloping van het appartementscomplex de leggernummering weer terug in het niets, en wordt aan het plan nummer (dat latent voortleefde) weer een be staan ingeblazen. Intussen kan worden geconcludeerd, dat elders ter wereld geen enkele behoefte is gevoeld tot speciale nummering van de appartementsge- 97

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 7