nat 149 1. bouwland 2. grasland 3. boomgaard 4. naaldhout 5. loofhout 6. gemengd bos 7. riet en biezen 8. moeras 9. heide 10. zandverstuivingen 11. duinen en strand 12. kwelders 13. wegen 14. spoor-en tramwegen 15. water 16. vliegvelden 17. bebouwde kom De werkwijze is nu als volgt: Een blad 1 10.000 wordt in 10 fragmenten verdeeld, waarop 2 x 3V4 resp. 2x3 km2 ter rein staat afgebeeld. Hierop worden allereerst de stenen gebouwen aangegeven, en de begren zing van de „bebouwde kommen" getrokken. Deze percelen worden lichtrood gekleurd. Ver volgens worden de overige categorieën op het kaartfragment overgebracht, en van grenslij nen voorzien. Men neemt daarbij de gelijksoor tige gebieden zoveel mogelijk samen om het aantal percelen zo klein mogelijk te houden. Met de hand worden de percelen van lichte kleuren voorzien, en genummerd. De opper vlakten van de percelen worden in heen- en teruggang bepaald door middel van een schijf- poolplanimeter, en vervolgens per fragment getotaliseerd. Een sluitfout van 1 hectare wordt getole reerd. Zijn alle kaartfragmenten van een blad 1 10.000 bewerkt, dan worden de oppervlakten, ingedeeld per categorie, gemeentegewijs samen genomen, om zodoende de totale oppervlakte per gemeente te kunnen vaststellen. De verdere verwerking van de cijfers vindt plaats bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Tegen een geringe vergoeding 0,90 per frag ment met bijbehorende meetstaat) zijn licht drukken van de kaartfragmenten met bijbe horende meetstaten ook voor andere geïnteres seerden verkrijgbaar. Een herziening en bijhouding van de statistiek is reeds verzekerd. Het overleg omtrent de wijze waarop dit zal dienen te geschieden is nog gaande. In hetzelfde nummer bespreekt Dr. Ir. C. Koe man het boek „The Vinland map and the Tar tar Relation" van R. A. Skelton, Thomas Mar ston en G. D. Painter, uitgegeven door Yale University Press 1965, New Haven en London. (XII 291 blz. illustraties en facsimiles. 105 sh.) Het boek bevat een studie over een omstreeks het jaar 1430 door een Franciscaner monnik getekende wereldkaart, met een afbeelding van een groot eiland, Vinland, ongeveer gelegen op de plaats van het gebied tussen Baffinland en de kust van Labrador. De Tartar Relation is geschreven door C. de Bridia, een Franciscaner monnik, en behandelt het leven van de Tartaren in Azië ten tijde van de in Europa zo gevreesde moordtochten van Chingis Khan. Painter karakteriseert de in houd als „by far the most detailed and correct account of Mongol history, genealogy, ethno graphy and military methods to be found in any demieval source, not including Rubuck and Marco Polo." De recensent meent, dat in het boek een menig te van bronnen op volstrekt objectieve wijze geïnterpreteerd wordt, en noemt het een monu ment van integere geschiedvorsing. K.K. va n en uit het Excursie V. v. L. 1967 Op 11 juni j.l. hield de Vereniging van Landmeet kundigen haar jaarlijkse excursie. Op het program ma stond een bezoek aan het rekencentrum van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem en een daarop aansluitend terreinbezoek aan de vrijwillige ruilverkaveling „Vasser Es". Tussen tien en half elf werden de ruim vijftig deelnemers ontvangen in de ruime moderne kan tine van de nieuwe kantoorflat aan de Lovinklaan. In zijn welkomstwoord schetste Ir. Es huis, direc teur van de K.N.H.M., in het kort de oprichting van de vereniging, de Nederlandsche Heidemaat schappij, de instelling van het technisch apparaat en de snelle groei van deze werkorganisatie. Spreker zag in deze ontwikkeling als het ware een groene draad, lopend van de te ontginnen heide, via de inschakeling hierbij van grote aan tallen arbeiders, de zeer uitgebreide loonadmini stratie en de daarop volgende poging tot mecha nisatie hiervan het z.g. Hollerith-systeem naar het huidige eind van de draad, n.l. het reken centrum met computers, automatische rekenmachi nes en het overige, langs elektronische en mecha nische weg, gegevens verwerkend materieel.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 13