Gyrotheodoliet MOM, type Gi-Bl Verschillende fabrieken hebben zich de laatste jaren toegelegd op de constructie van gyro- theodolieten voor landmeetkundig veldge- bruik. In vergelijking met vroegere toepassin gen van de gyroscoop in de scheepvaart (van af 1900), moeten de landmeetkundige instru menten aan geheel andere eisen voldoen, voor al wat gewicht en nauwkeurigheid betreft. Er zijn nu een aantal typen, waarvan wordt opgegeven dat de standaardafwijking in de azimutbepaling 10 a 20" (sexagesimaal) be draagt. In Geodesia zijn in 1964 door Strasser (6e jaargang, pag. 1013) en in 1966 door Zwickert (8e jaargang, pag. 129132) de principes van het meten met gyrotheodolieten uiteengezet, respectievelijk bij de beschrijvin gen van de instrumenten van Wild en Fennel. Door de N.V. de Koningh te Arnhem werd in 1966 de gyrotheodoliet Gi-Bl van de Hon gaarse firma MOM in ons land geïntrodu ceerd. In tegenstelling tot de instrumenten van Wild en Fennel, waar het gyroscopische ge deelte op een bestaande theodoliet kan worden gemonteerd, zijn de MOM-constructeurs ge komen tot een instrument dat als één geheel kan worden beschouwd. Het gyroscopische deel is wel uitwisselbaar, waardoor het bij sto ringen eenvoudig vervangen kan worden door een reserve-eenheid, die bijgeleverd wordt. Het instrument maakt een robuuste indruk en weegt, met het bijbehorende hulpmateriaal, on geveer 36 kg, hetgeen velen een groot bezwaar zullen vinden voor veldgebruik. Bij proefmctingen in Wageningen (laborato rium L.FI.) bleek dat, na enige oefening, het mogelijk is een volledige azimutbepaling in een half uur uit te voeren. Uit proeven die in Delft (T.H.) werden genomen, werd geconclu deerd dat de opgegeven standaardafwijking (15") in de praktijk haalbaar is. Toepassingsmogelijkheden voor gyrotheodo lieten bij gewone landmeetkundige werkzaam heden in Nederland zijn er. Ik denk hierbij aan metingen van lange veelhoeken met betrek kelijk korte zijden en aan puntsbepaling door richting- en afstandmeting. In buitengewone omstandigheden waaronder landmeetkundig werk verricht wordt, zoals in de mijnen, bij tunnelbouw en bij militair gebruik, zullen meer mogelijkheden zijn. De vraag of aanschaffing (het besproken type werd aangeboden voor ca. j 40.000,en gebruik op economische gron den te verdedigen is, is niet zo eenvoudig te beantwoorden. In landen waar de meetkun dige grondslag niet zo dicht is als in Neder land en waar met de genoemde nauwkeurig heid kan worden volstaan, kan dit zeker het geval zijn. 152 G. A. v. W.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 16