Een door het V.E.B. Verlag Für Bauwesen te Berlijn uitgegeven brochure bevat twee artike len, die de aandacht van de lezers verdienen (152 blz. met 130 afb.; MDN 8,50). De titel van het eerste artikel luidt: „Das Gravieren" en is geschreven door de heer K. Ziemer. In zijn inleiding zegt de schrijver, dat tot voor enige tientallen jaren het graveren op koper of steen de enige methode was voor het vervaar digen van te reproduceren kaartmateriaal. Hoewel deze methode in de laatste decennia vrijwel geheel vervangen is door het tekenen van positieve originelen op transparant teken papier, meent de auteur in het recente ver leden een hernieuwde belangstelling te bespeu ren voor het etsen op glas of kunststofmate riaal. Door het gebruik van technisch beter ontwikkelde apparatuur en de toepassing van het z.g. „Schichtgravieren"-proces is de pro- duktiviteit van laatstgenoemde methode in be langrijke mate gestegen. Het artikel is door de schrijver in zes hoofd stukken verdeeld. Na de inleiding wordt een hoofdstuk gewijd aan de etsdragers en de daarop aangebrachte al dan niet lichtdoor- latende lagen of „Schichten". In de volgende hoofdstukken worden achter eenvolgens behandeld de te gebruiken appara tuur bij het etsen op glas en bij het graveren op een drager van kunststof, de in het buitenland gebruikelijke methodieken en de diverse toe passingen in de D.D.R. Per hoofdstuk worden de verschillende facetten beschreven in para grafen, gerangschikt in een cijfercode-systeem naar artikel, hoofdstuk en paragraaf. Bij het doorlezen van dit artikel trekken en kele punten bijzonder de aandacht, vooral van de niet-deskundige lezer. Opvallend is, dat vrijwel alle handelingen met behulp van een of meer apparaten worden uitgevoerd en dat, zo als bij het tekenwerk wel voorkomt, vrijwel niets „met de hand" wordt gedaan. Alle rechte en kromme lijnen worden met behulp van liniaal, schabloon, pantograaf of dingraaf ge trokken. De instrumenten voor het etsen van cirkels en signaturen kunnen zowel met de hand als door een elektromotor worden aange dreven. De uitvoering van laatstgenoemde in strumenten doet echter wat primitief aan. Volgens de auteur neemt het gebruik van de glasplaat als etsdrager sterk af. De voorkeur van de gebruiker blijkt uit te gaan naar kunst stof, niet alleen vanwege het voor de hand lig gende bezwaar van de breekbaarheid van de glasplaat, maar ook omdat de nieuwe mate rialen ruim aan de te stellen eisen blijken te kunnen voldoen. De schrijver behandelt het onderwerp uitput tend. Hij geeft een zeer uitgebreide beschrij ving van de te bewerken materialen, van prin cipes, gebruik en onderhoud van de appara tuur. De toepassing wordt daarentegen tamelijk summier toegelicht. Terecht wordt in het voor woord gezegd, dat het artikel voor deskundi gen verhelderend en voor studerenden leer zaam kan zijn. Het tweede, in genoemde brochure opgenomen artikel is van de hand van de heer H. Lupp en heeft als onderwerp „Reproduction und Druck". De schrijver rubriceert duidelijk de verschil lende facetten aan dit onderwerp. Als repro- duktie-mogelijkheden worden achtereenvol gens beschreven de fotografie, het z.g. „Kopier- verfahren", het lichtdrukken en het gebruik van de drukpers. In het hoofdstuk „Kopierverfahren" beschrijft de auteur een reproduktiemethode die geba seerd is op de fysische en chemische eigen schappen van de componenten van de op de etsdrager aan te brengen „Schichten". Door sterke belichting kan plaatselijk de aange brachte laag verhard en als het ware gelooid worden. Op deze wijze is het mogelijk, in de kopieerinrichting een ets te vervaardigen zon der de hulp van een graveur in te roepen. De behandeling van het onderwerp is zeer uit voerig. Voor de leek is het hoofdstuk betref fende de chemisch-fysische graveermethode niet eenvoudig. Voor de vakman geeft het ar tikel een uitgebreide scala van de in zijn vak voor handen zijnde mogelijkheden. De besproken artikelen zijn zeker de moeite van het lezen waard. Zoals u bekend is, kunt u tegen betaling van de verzendkosten de bro chure in bruikleen ontvangen. U kunt uw aan vrage daartoe richten aan de heer J. de Vries p/a Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Ka- naalweg 3b te Delft. J. v. E. 153

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 17