Craffcïrvfc SPEELT OPEN KAART! FIRMA J. UILING - ZEIST Verlengde Slotlaan 64 - Tel. 03404-15659 171 Battelle Development Corporation overgenomen van Carlson en in 1947 werd de praktische uitvoering van het procédé in handen gegeven van de Haloid Company of Rochester. De elektrografie kan onderscheiden worden in een directe en een indirecte methode. De xerografie behoort tot de indirecte methode. Hierbij wordt een aluminiumplaat of -trommel, die voorzien is van een dun laagje selenium als halfgeleider, elektrostatisch geladen, vervolgens belicht en gepoederd, waarna het kopiemateriaal in contact gebracht wordt met het poederbeeld. Door een lading door het papier heen wordt het poeder- beeld van de seleenlaag op het papier overgebracht en vervolgens met infraroodstralen ingebrand. Bij de directe methode elektrofax genaamd wordt het papier zelf voorzien van een halfgeleider, bv. zinkoxyde met sensibilisatoren. Het materiaal wordt van de elektrostatische lading voorzien door het onder een paar wolframdraden door te laten lopen, die onder een spanning van 6 a 9 K-volt staan. Vervolgens wordt belicht, waarbij op de onbelichte plaatsen de toner (een poeder of een vloeibaar concentraat) aangetrokken wordt. Het poederbeeld wordt ingebrand; bij het concentraat wordt het dispersiemiddel verdampt. De toepassing van microfilm lijkt eenvoudig, doch voor een juist en doelmatig gebruik komt er nog heel wat kijken. Men is nl. niet klaar met het opnemen en afwerken van de film. De mogelijkheden van dupliceren, opbergen, terugvinden en terugvergroten zijn minstens even belangrijk. Er zijn in principe twee typen microfilmcamera's, nl. de step-camera en de flow-camera. Bij de step-camera worden de originelen er op gelegd, gefotografeerd en weer wegge nomen, waarna een nieuw origineel neergelegd wordt. Dit type is geschikt voor losse documenten en tekeningen en tevens voor boeken. Vaak is er een doorlichttafel op ge monteerd voor het opnemen van calques. Bij de flow-camera worden de losse documen ten tijdens het transport door de camera gefilmd. Als regel worden met dit type camera hogere produkties bereikt dan met de stepcamera. Echter kunnen hiermee geen boeken gefilmd worden, terwijl calques niet doorgelicht kunnen worden opgenomen, doch daarentegen met een vel wit papier moeten worden doorgevoerd. De motieven voor de toepassing van microfilm kunnen zijn: Beveiliging, ruimtebesparing, kostenbesparing, communicatiemiddel, controlemiddel. Van de aard van het origineel en het doel van de toepassing hangt tevens af, aan welke afmeting van de microfilm de voorkeur wordt gegeven. Het meest voorkomend is mo menteel 16 mm enkelbeeld, 16 mm dubbelbeeld, 35 mm ongeperforeerd en microfiche. Snel en nauwkeurig méér gegevens per kaart en tóch gemakkelijk afleesbare tekeningen, met Vraagt inlichtingen en catologus bij: CRAFTONE, de ideale plakras- ters. Meer dan 300 verschillende patronen. Ook in THERMO-kwa- liteit, die bijzonder geschikt is voor lichtdrukken. CRAFTAPE, markeringsplakband vanaf 0,5 mm breed. In vele kleu ren, patronen en breedten. Snel en sekuur met de Craftape-pen aan te brengen.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 11