NIEUWE INZICHTEN IN DE PUNTSBEPAL1NG RUIMTETRIANGULATIE MET BEHULP VAN DE SATELLIETEN Ten behoeve van deze 3e meting werden ook in die gebieden waar het eerder niet mogelijk was ondergrondse merken geplaatst, die hopelijk zakkingsvrij zullen blijken te zijn. Van de nu zeer grote hoeveelheid verkenmerken, die nog steeds wordt uitgebreid, was het niet meer mogelijk de publikatie in boekvorm uit te voeren. Hierdoor werd over gegaan tot de losbladige 7e uitgave, gekoppeld aan de Topografische kaart 1 25 000. Wat betreft de vernieuwing, zullen worden besproken de resultaten van de na 1959 in gebruik genomen automatische waterpasinstrumenten en enige aandacht zal worden besteed aan de sinds 1965 door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat gestarte hy drostatische nauwkeurigheidswaterpassing door de kanalen en rivieren van ons land. \*A In de H.T.W.1956 staan vele methoden van puntsbepaling vermeld zonder veel verband in wiskundige opzet. De mogelijkheden, welke de nieuwe afstandmeters als tellurometer en geodimeter bieden, hebben geleid tot een geheel nieuwe algemene theorie, welke ontwikkeld is door Prof. Ir. W. Baarda. Zonder diep op deze theorie in te gaan zal de praktische toepassing ervan gedemon streerd worden aan de hand van een voorbeeld uit de praktijk, nl. paspuntsbepaling in een ruilverkaveling. Het verschil met de „klassieke" methoden van puntsbepalingen zal met dit voorbeeld toegelicht worden. De wijze van verkenning en berekening, toetsing van meetresultaten en tijdsbesparing in velddagen zullen besproken worden. Sinds enige jaren functioneert aan de T.H. te Delft een werkgroep „Satellietgeodesie", welke behoort bij de onderafdeling Geodesie. De leiding van de groep berust bij Prof. Ir. G. J. Bruins en de groep bestaat momenteel uit 2 ingenieurs, 2 H.T.S.'ers, 4 student assistenten en een instrumentmaker. De werkzaamheden van de groep zijn voornamelijk gericht op het fotografisch waarnemen van bepaalde aardsatellieten en het verwerken

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 6