TEKENAUTOMATEN ASPECTEN DER REPROGRAFIE Als onderdeel van een afstudeerscriptie heeft Ir. G. Ebbinge o.m. een onderzoek inge steld naar de nauwkeurigheid van drie tekenautomaten. Dit onderzoek had betrekking op de nauwkeurigheid waarmee in coördinaten gegeven punten worden gekaarteerd. Nagegaan werden a. de ,,prik"-nauwkeurigheid van een aantal ruitpunten; b. de nauwkeurigheid waarmee een figuratie van 40 punten op zes verschillende plaatsen op een plan was gekaarteerd, en c. de reproduceerbaarheid van een gering aantal punten. De onderzochte coördinatograaf, resp. tekenautomaten waren resp. van het volgende fabrikaat: Coradomat, Gerber en Graphomat. Deze apparaten zijn in Nederland in ge bruik. Aan enige andere firma's, waarvan nog geen apparaten in Nederland worden gebruikt, is verzocht eveneens materiaal te leveren voor onderzoek. Verwacht wordt dat de resul taten van althans twee andere apparaten eveneens onderzocht kunnen worden. De methode van het onderzoek zal worden besproken en met behulp van enige grafieken zullen de resultaten worden getoond. W. J. Cloosterman Het woord „reprografie" is in 1949 in Nederland bedacht door enige leden van de Nederlandse Vereniging voor Documentreproduclie, omdat het gangbare woord docu mentreproductie een te nauw begrensd begrip vormde. Het is samengesteld uit de woorden reproduceren en fotograferen. Later is het in Duitsland overgenomen en vooral door het Internationaal Reprografisch Congres te Keulen in 1963 heeft het begrip zijn weg over de wereld gevonden. De eigenlijke vermenigvuldigingstechnieken behoren niet tot de reprografie, voor zover ze toegepast worden voor het vervaardigen van nieuw werk. Zodra ze echter gebruikt worden voor het opnieuw produceren van bestaande documenten e.d., worden ze over het algemeen toch tot de reprografie gerekend. Er is derhalve geen strakke scheidslijn te trekken.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 9