Koni 007 wijderd. Een dergelijke opzet beantwoordt aan het gestelde doel, immers de vizierlijn die bij een waterpasinstrument in een horizontale richting wordt afgebeeld wordt nu in een verticale richting afgebeeld. De compensatie voor kleine bewegingen van het instrument geschiedt echter slechts in één richting, binnen een gebied van ±10 boogminuten. Men moet zich dan ook terdege ervan bewust zijn, dat slechts de horizontale lijn, gezien in het ocu lair, in een verticaal vlak ligt dat door het hart van het instrument gaat. De verticale lijn in het oculair geeft alleen de verticale rich ting aan indien het instrument zuiver verti caal is opgesteld. Dit kan worden gedaan door middel van een buiswaterpas, dat onder het oculair is gemonteerd. In de praktijk is het eenvoudiger het instru ment zo in te stellen dat de compensator in werking is; hiervoor behoeft slechts een doos libel te worden ingespeeld. Men maakt dan alleen gebruik van de hori zontale vizierlijn. Door het instrument een kwartslag te draaien geeft de horizontale vizierlijn een tweede verticaal vlak aan. De snijlijn van beide vlakken is de verticaal (fi guur 5). Eventuele fouten in het instrument kunnen worden geëlimineerd door het instru ment nog tweemaal een kwart slag te draaien. Door de metingen twee aan twee te middelen kan men deze fouten corrigeren. Het instru ment is verder geheel gelijk aan het waterpas instrument Ni 007. Om kleine horizontale verplaatsingen te kun nen bepalen van een hoog gelegen punt ten opzichte van een lager punt, is het instrument op een kruisslede gemonteerd met twee micro meters. Hiermede kan het instrument in zijn geheel horizontaal verplaatst worden, zodanig dat het precies onder het betreffende meet- merk komt te staan. Door aflezing van de mi crometers kan men eventuele verplaatsingen in de tijd vastleggen. Omdat het instrument een compensatie heeft tegen kleine bewegingen van het instrument zelf, worden er geen ex treem hoge eisen aan de kruisslede gesteld. Dit instrument, dat intussen in serie, met en zonder kruisslede, wordt vervaardigd, is in middels al verschillende malen voor praktijk metingen toegepast. Om een indruk te geven van de mogelijkheden van het instrument, zul len wij enige toepassingen vermelden. 198 Figuur 3. Het principe van het automatisch waterpas instrument van Jenoptik Jena waarhij de optische as bovenin het instrument door een pentaprisma 90° wordt geknikt. Figuur 4a. Het automatisch waterpasinstrument Ni 007

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 6