Toepassingen a) In een hoge staalbouw zijn een aantal grote machines geprojecteerd. Voor een juiste oriën tatie in het staalskelet is het onder andere noodzakelijk te weten hoeveel de kolommen afwijken van de theoretische verticaal. Met het instrument, geplaatst nabij een kolom, is het zeer eenvoudig, om snel met een duim stok op verschillende hoogten de afstand te bepalen tussen kolom en optische as van het optisch lood. Het was zelfs mogelijk te meten terwijl op circa 7 m afstand een paal in de grond werd geheid. Op hetzelfde bouwwerk moest een machine onderdeel van tientallen tonnen precies ge plaatst worden onder een punt dat 20 m hoger was aangegeven. Het instrument werd op het machine-onderdeel geplaatst en tijdens het ver schuiven kon worden bepaald of de juiste plaats werd bereikt, waarbij de kleine kantel- bewegingen van het machine-onderdeel geen invloed hadden op de metingen omdat deze in het instrument worden gecompenseerd. b) Voor de bouw van een betonnen toren (Technische Mast), van circa 60 m hoog voor N.V. Philips te Eindhoven, is het instrument eveneens met succes toegepast. De glijbekis- ting werd regelmatig opgetrokken; hierdoor kon het schietlood bij grotere hoogten van de bekisting niet snel genoeg tot rust komen om voldoende nauwkeurig te kunnen meten. Om de plaats van de bekisting te kunnen vastleg gen is het steeds noodzakelijk te wachten tot het schietlood tot rust komt; men kan ook de maximale uitslagen van het slingerende schiet lood vastleggen en vervolgens uitmiddelen, doch dit is een tijdrovend werk. Met behulp van het instrument was het zonder meer mo gelijk aanwijzingen te geven voor het in de juiste positie brengen van de bekisting (figuur 6). Hierdoor verliepen de werkzaamheden zo vlot, dat men genoodzaakt was het tempo te 199 HEETRICHTIN8 Figuur 4b. Hetzelfde instrument als van figuur 4a doch zonder pentaprisma waardoor een optisch lood (PZL) is ontstaan. Figuur 5. Meetprincipe voor het gebruik van het op tisch lood.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 7