vertragen in verband met de benodigde tijd voor het verharden van het beton. Andere toepassingen zijn het stellen van lift schachten, lanceertorens enz. c) Een ander toepassingsgebied zijn de defor matie-metingen. Dit zijn metingen over lange re duur, waarbij de kruisslede een belangrijk onderdeel van het instrument is. Enkele torens en schoorstenen in ons land, waarvan men veronderstelt dat ze langzaam deformeren, worden met dit instrument re gelmatig gecontroleerd. Eïiervoor zijn in de top één of meer meetmerken aangebracht. Loodrecht daaronder is de plaats gefixeerd waar het instrument (figuur 7) wordt ge plaatst. Tijdens een meting wordt eerst het voetstuk van de kruisslede op dit vaste punt geplaatst en wordt het instrument met behulp van de kruisslede precies onder het meetmerk geschoven. Bij iedere meting worden de micro meters afgelezen. Blijven de waarden constant, dan zijn er geen deformaties. Wijzigen de uit komsten echter regelmatig en steeds in dezelfde richting, dan is het zaak het een en ander na te gaan. Indien men echter gedurende een geheel jaar metingen verricht, zal men wel bemerken dat een toren door straling van de zon 's zo mers een andere stand heeft dan 's winters. Bij relatief dunne torens of schoorstenen kun nen deze bewegingen gedurende een etmaal zelfs worden geconstateerd. Ook kan men bewegingen van gebouwen constateren, ver oorzaakt door een veranderlijke grondwater- druk, o.a. ten gevolge van eb en vloed. Dit zijn bewegingen, die zonder meer gecon stateerd worden. Daarnaast zijn er ook te con troleren bewegingen, die men zelf kan beïn vloeden, zoals het voorspannen van betoncon structies, het recht zetten van verzakte torens 200 Figuur 6. De opstelling van het instrument tijdens de bouw van de betonnen toren met behulp van een glij bekisting. optisch lood schiet lood ang Figuur 8. Florizontale doorsnede van de Technische Mast". Globale plaatsaanduiding van de meetpunten zowel voor het schietlood als het optisch lood. Figuur 7. Een opstelling van het instrument voor het bepalen van deformaties van een hoog bouwwerk. De lamp links verlicht het meetmerk bij nachtelijke me tingen.

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 8