Alleen voor de methode: Barycentrische coördinaten: d. Wat stellen de grootheden u1, u2 en u3 voor? 1 cotg A cotg a 7. De rechten a en b zijn op het terrein uit gezet. Een cirkel met gegeven straal R raakt a en b. S is toegankelijk, M niet. Hoe zet men de raaklijn aan de cirkel uit, die gaat door een gegeven punt P op b, zonder eerst de detailpunten van de cir kel uit te zetten? Geodetische Astronomie Tijd: 100 minuten 1Gevraagd voor een plaats met geografische coördinaten ongeveer cp 3°40' Noord en A 3/;36m West van Greenwich (zone- tijd verschilt 4 uur met GMT) een breedte bepaling uit meridiaanshoogte voor te be reiden voor ongeveer 201' zonetijd op 1 juni 1967. 2. In de „Solar Ephemeris" van Keuffel en Esser staat het volgende: „Het astrono misch Noorden kan bepaald worden door een Polariswaarneming in elongatie, als geen juiste tijd beschikbaar is Gebruik de volgende formule: Azimut van Polaris (in minuten) (90° declinatie) in minuten. cos cp aVerklaar deze methode en leid deze formule af. b. Hoe laat ongeveer (MET) zou vandaag deze methode toegepast kunnen worden (2 «i 2CT)? c. Indien wel juiste tijd beschikbaar is, hoe kan men dan een azimutbepaling op Polaris doen? Hoe nauwkeurig moet de tijd bekend zijn? 3. Op een plaats gelegen ongeveer op de equator neemt men een ster waar in een azimut van ongeveer 90° op een hellings- hoek van ongeveer 30°. Is de positie van deze ster geschikt voor a. azimutsbepaling uit hellingshoek? b. lengtebepaling? c. breedtebepaling? Zo ja, wat moet dan precies gemeten wor den, en zal men ter eliminering van fouten deze waarneming met andere aanvullen? Recht Administratief recht. Tijd: 75 minuten Beantwoord de navolgende vragen in de aan gegeven volgorde. la. Geef een beredeneerd overzicht van de betekenis van het arrest „heldenkermis" „Passagetheater") voor het over heidsbeleid. b. Welke argumenten worden in Nederland aangevoerd voor de instelling van een ombudsman? In welke gevallen kan een dergelijke func tionaris geen uitkomst bieden? c. Behandel in het kort de verhouding tus sen bestuur en rechtspraak in de moderne staat. Pas dit toe op de taak van het kadaster. d. Hoe is de rechtspraak aangaande een hermeting of herschatting ingevolge de grondbelastingwet geregeld? Welke be zwaren zijn hiertegen van gezaghebbende juridische zijde ontwikkeld? 2a. Wat weet ge omtrent de noodzaak van overeenstemming van de tenaamstelling in onteigeningsbesluiten met die in de kadastrale registers? b. Behandel de verschillende aspecten van het onteigeningsbesluit „Driebergen-Rij- senburg". c. Welke binnentredingsbevoegdheden heeft een landmeter, die met de uitvoering van een openbaar werk ingevolge de Belem- meringenwet Privaatrecht belast is? d. Wat omvat het recht van occupatie door een mijnconcessionaris? Civielrecht. Tijd: 75 minuten 1. Bespreek uitvoerig het schriftelijk bewijs. 2. Wat is verjaring en hoe wordt de verjaring onderscheiden? Geef voorbeelden. 3. A heeft geld nodig. Hij heeft een werk plaats met enige machines. De werkplaats heeft hij gehuurd van B, evenals het door 224 Ho enz.)

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 14