rein en de opmeting m.b.v. tachymetrie, e.d. Wanneer kaart en veldwerken gereedgekomen zijn, wordt evenals bij de Ruilverkaveling een zo volledig mogelijke lijst van rechthebben den opgemaakt, waarin bij ieder perceel de aard van het recht van de betrokkene wordt omschreven. Belangrijk is hier dat naast de uit het hoofd van de kadastrale legger beken de rechten (eigendom, vruchtgebruik, erfpacht, opstal, beklemming, en gebruik en bewoning) ook moeten worden vermeld de grondrenten en de erfdienstbaarheden, waarvan het bestaan na onderzoek aannemelijk is geworden, ook al is er geen in de openbare registers ingeschre ven akte aanwezig. U ziet uit deze uitputten de opsomming, dat hier twee zeer belangrijke rechthebbers ontbreken, namelijk de hypo thecaire schuldeisers en de beslagleggers, die N.B. bij de oculaire inspectie wèl een vinger in de pap hadden. De Staatscommissie ging evenwel van het standpunt uit, dat ver nieuwing van hypothecaire gegevens beter bij een afzonderlijke wet kan worden bewerkstel ligd. Het waarom van deze bijzondere behan deling van een der zakelijke rechten is in het Rapport niet verder aangegeven, evenmin als dat van de beslaglegging. Is de kadastrale kaart gereed alsmede de er aan ten grondslag liggende bescheiden en de lijst van rechthebbenden, dan worden deze ter openbare visie gelegd. Die tervisielegging wordt door de landmeetkundige publiek be kend gemaakt door een kennisgeving in de plaatselijke nieuwsbladen, terwijl een aange tekende brief wordt gestuurd aan iedere op de lijst vermelde rechthebbende, aan derden die bepaalde aanspraken doen gelden, aan de genen die wel in de kadastrale legger of in de openbare registers van vestiging of overdracht van zakelijke rechten op onroerende goederen voorkomen maar niét op de lijst van recht hebbenden staan, en tevens aan de hypothe caire schuldeisers en de beslagleggers. Iedere belanghebbende kan bezwaren indie nen, binnen veertien dagen na het sluiten van de termijn van tervisielegging. Deze bezwa ren kunnen betrekking hebben op le het be loop der grenzen zoals deze op het kadastrale plan zijn voorgesteld en in de daaraan ten grondslag liggende bescheiden (b.v. veldwerk of luchtfoto) zijn aangegeven, 2e de lijst van rechthebbenden en 3e de omschrijving van de rechten op deze lijst. Indien nu binnen de gestelde termijn géén be zwaren zijn ingediend, dan wordt dit bij pro- ces-verbaal vastgesteld. Vermoedelijk is dit proces-verbaal (dat immers ook handelt over de procedure t.a.v. plan, veldwerk èn lijst) integrerend deel van de lijst van rechthebben den, welke in zijn geheel wordt ingeschreven in de openbare registers. Die inschrijving heeft een zeer positief gevolg: De grenzen van de percelen, van de grondstukken zoals deze voorkomen op b.v. de veldwerken en gekaar- teerd zijn op het kadastrale plan, worden hier door wettelijk vastgelegd. Tevens zijn dan vastgelegd de in de lijst vermelde rechten op deze grondstukken alsmede de rechthebben den van dat ogenblik. Dit alles evenwel met deze restrictie, dat genoemde rechthebbenden, hun rechten en de grenzen van die rechten al léén volledig vaststaan tegenover hen aan wie een aangetekende brief inzake de tervisieleg ging is verzonden en tegenover hun rechtver krijgenden. De volledige vaststelling heeft dus zakelijke werking. Tegenover anderen worden de op de lijst vermelde rechthebbenden, de rechten en hun grenzen geacht vast te staan, behoudens tegenbewijs. De vernieuwing van het Kadaster zal echter niet altijd van dit leien dakje gaan, m.a.w. er zullen bezwaren ingediend zijn. Uit de wetsartikelen is niet duidelijk op te ma ken op welke wijze deze indiening van bezwa ren moet gebeuren. Wèl immers staat de ter mijn vast (nl. binnen veertien dagen na de ter visielegging) maar de wet laat open of men schriftelijk dan wel mondeling zijn bezwaren bij de betrokken landmeetkundige indient. Naar mijn mening is de duidelijkheid ermee gebaat, als in de definitieve wettekst wordt vastgelegd dat de indiening van de bezwaren schriftelijk moet gebeuren en dat van de ont vangst van het bezwaarschrift door de betrok ken landmeetkundige bij aangetekende brief aan de afzender kennis gegeven wordt. De wet draagt de landmeetkundige op, de be zwaren te onderzoeken en te trachten over eenstemming te bereiken. Gelukt hem dit, dan wordt van deze overeenstemming proces-ver baal opgemaakt. Gelukt hem dit niet, dan wordt van bedoelde bezwaren en de betrek kelijke onderhandelingen proces-verbaal op gemaakt, welk gestuurd wordt naar de Rech- ter-Commissaris, vergezeld van een afschrift van de lijst van rechthebbenden, een kopie van de kadastrale kaart en van het „veld werk", alles voorzover betreffende de grond stukken die bij het bezwaar betrokken zijn. In een zitting van de Rechter-Commissaris wordt getracht overeenstemming te verkrijgen. Gelukt dit laatste niet, dan wordt het „geschil" naar een zitting van de Rechtbank verwezen. Op het vonnis van de Rechtbank is uiteraard 246

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 14