hoger beroep en beroep in cassatie mogelijk. Zodra de vonnissen in kracht van gewijsde zijn gegaan, wordt de aldus afgesloten lijst van rechthebbenden in de openbare registers ingeschreven. Begrijp ik het goed, dan komt daarna de ma chinerie van de landregistratie op gang. De hermetingsstaat wordt in de kadastrale re gisters toegepast, op grond van de ingeschre ven lijst van rechthebbenden en de metings resultaten. Voor zover er een verandering van de bij het Kadaster bekende rechtstoestand plaatsvond en/of van de perceelsgrootte en/of van de kadastrale aanduiding, dan wordt aan de zakelijk rechthebbenden bij aangetekende brief een kennisgeving gezonden van deze veranderingen. Een kennisgeving, uitgebrei der dan die welke thans nog op grond van de Wet op de Grondbelasting wordt gezonden. Ze moet nl. vermelden de rechtstoestand, de perceelgrootte en de kadastrale aanduiding die in de kadastrale registers vóór en na de toepassing van de hermetingsstaat is vermeld, zodat de zakelijk gerechtigden kunnen beoor delen of de veranderingen ten onrechte zijn aangebracht of onvolledig of zelfs onjuist zijn. Tegen deze veranderingen kan eveneens tot in hoogste instantie bezwaar worden ge maakt. Theoretisch is het mogelijk, dat iemand t.a.v. wiens rechten reeds is vonnis gewezen, na ontvangst van de kennisgeving van de ka dastrale dienst weer een bezwaarschrift in dient b.v. tegen de vastgestelde grootte van zijn grondstuk. Anders dan in de Grondbelastingwet is be paald, is in de Kadasterwet van herberekening op kosten van ongelijk geen sprake. Ook is in de Kadasterwet geen verwijzing naar een te hanteren tolerans, zodat het kan gebeuren dat een eigenaar van een perceel op grond van de Wet bij afwijzende beschikking van de landmeetkundige (b.v. doordat het grootte- verschil valt verre binnen de huidige tolerans en zelfs binnen de tolerans die in 1830 aan gehouden werd) de rechtbank verzoekt om wijziging van de vastgestelde grootte. En mocht de klager door de Rechtbank in het on gelijk zijn gesteld, dan kan hij hoger beroep en beroep in cassatie instellen. Over de kosten van herhaalde opmeting en berekening is niets in de Wet gesteld. Vermoedelijk zal de Rijksdienst deze voor zijn rekening moeten nemen. Al met al ziet U wel, dat ook voor de ver nieuwing van het Kadaster de rechten der za kelijk belanghebbenden met alle mogelijke zorg zijn omgeven. Dit betekent dunkt mij tevens, dat aan de basisgegevens hoge eisen van betrouwbaarheid moeten worden ge steld. Want wat geeft het of men (gelijk dat bij de kadastrering in het begin van de 19e eeuw gebeurde) van goede meetgegevens een kaart samenstelt, als men niet op ondubbel zinnige wijze de grenzen op het terrein binnen een voor het betrokken perceel aanvaardbare betrouwbaarheidsstrook zal kunnen recon strueren? Toekomst Blijkens de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland (afgesloten in eind juli 1966) kent ons land thans 941 gemeenten, waarvan 692 met minder dan 10.000 inwo ners. 142 gemeenten hebben minder dan 20.000 zielen en 70 gemeenten tellen tussen de 20.000 en 50.000 inwoners. 23 gemeenten vindt men met tussen de 50.000 en 100.000 en 14 grote van meer dan 100.000 inwoners. Naar berekeningen van de deskundigen gaat de Regering er van uit dat in het jaar 2000 de steden Amsterdam en Rotterdam elk meer dan een miljoen inwoners tellen, terwijl er vijf bevolkingsconcentraties zullen zijn van V2 tot 1 miljoen in Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem en Twente, alsmede elf concentraties van V4 tot V2 miljoen in Groningen, Zwolle, Haarlem, 't Gooi, Amersfoort, Dordrecht, Breda, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen, Heer- len-Kerkrade. Daarnaast zal men 16 steden van 125.000 tot 250.000 zielen tellen, 22 ag glomeraties van 65.000 tot 125.000 en 32 con centraties van 30.000 tot 65.000 personen. Daarnaast zal men dan nog 109 verstedelijkte gemeenten aantreffen met tussen de 10.000 en 30.000 inwoners. Niet alleen zullen in de komende dertig jaar woningen voor ongeveer 71/2 miljoen nieuwe Nederlanders moeten worden gebouwd, maar er wordt door de Regering op gerekend dat in diezelfde periode rond 350.000 slechte hui zen moeten worden vervangen. En wat de stadsreconstructie (als b.v. het Alkmaarse ge val) betreft, is uit een enquête onder de pro vinciale besturen gebleken, dat in ons land plusminus 100 kernen een dergelijke recon structie behoeven. Voeg daarbij nog de uit breiding van het wegennet, de ruimtelijke ontwikkeling van de openluchtrecreatie, de regionale industriële ontwikkeling e.d.m. Met deze haast onoverzienbare problemen voor ogen kan men wel stellen dat wij-van- het-Kadaster te maken zullen krijgen met de vernieuwing van nagenoeg alles dat in de 247

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 15