De grotere aankoopactiviteiten komen o.m. voort uit de gestegen grondbehoefte. In toe nemende mate blijkt grond nodig te zijn voor de uitvoering van doelmatige plannen met een veelzijdig karakter. De voorgestelde mid delen beogen aan deze behoefte in verant woorde mate tegemoet te komen. In de recente ruilverkavelingsprojecten wordt in steeds sterkere mate rekening gehouden met de uitvoering van werken van openbaar nut, waardoor landbouwgrond aan de agra rische bestemming wordt onttrokken. Tege lijkertijd is het voor de agrarische onderne mers van belang eventuele bedrijfsverkleinin- gen als gevolg van de toepassing van artikel 13 van de Ruilverkavelingswet of van de af trek voor het plan van wegen en waterlopen te compenseren. Tenslotte is er uiteraard grond nodig voor bedrijfsvergrotingen bij boerderijverplaatsing en voor overbedeling ter voorkoming van hoge kavelinrichtingskos ten. Geraamd is dat ongeveer 30 bedrijven kunnen worden aangekocht van boeren in ruilverkavelingen die een domeinbedrijf in Oostelijk Flevoland zullen accepteren, waar voor 4,5 min. nodig zal zijn. Verder mag worden aangenomen dat onge veer 600 bedrijven zullen worden beëindigd krachtens de bepalingen van de O.- en S.-re geling I, onder overdracht van hun gronden (en gebouwen) aan de Stichting Beheer Land bouwgronden, waarvoor 24 min. is ge raamd. Tenslotte is 22,5 min. uitgetrokken voor aankopen na bedrijfsbeëindiging en inciden tele aankopen. Op de uitgaven is, tenslotte, 13 miljoen in mindering gebracht uit in komsten. Minister Lardinois kondigt verder aan, dat hij het bestuur van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw de suggestie zal doen bij bedrijfsbeëindiging via het O.- en S.- fonds buiten ruilverkavelingsgebieden de voorwaarde te stellen dat de grond in eerste instantie moet worden aangeboden aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Bij be drijfsbeëindiging in ruilverkavelingsgebieden is dat nl. reeds het geval. De minister wil daarmede twee doeleinden dienen: In de eerste plaats kunnen gronden, gelegen aan de rand van ruilverkavelingsge bieden worden uitgeruild met gronden in het blok, waardoor het nuttig effect van de ruil verkaveling wordt vergroot. In de tweede plaats wordt aldus de mogelijkheid geschapen grond via verkoop aan gemeenten of andere publiekrechtelijke lichamen te doen benutten ter compensatie van onteigende landbouw grond. Uiteraard zal niet alle grond zich daar voor lenen, zodat de Stichting Beheer Land bouwgronden ook niet verplicht moet zijn al le aangeboden grond te kopen. Maar waar die mogelijkheid wel bestaat, dient zij naar de mening van de minister benut te worden als aanvulling op de bestemming van gronden in de nieuwe polders voor compensatiedoelein den. Aldus kan een bijdrage worden geleverd tot verlichting van de druk op de grond markt, waarmee het algemeen belang, in het bijzonder ook het agrarisch belang, is gediend. BEGROTING DOMEINEN 1968 Verkoop domeingronden In overleg met zijn ambtgenoten, die met het oog op de vervulling van hun taak in het te volgen beleid dienen te worden gekend, heeft de minister van financiën, in het kader van het door de regering te voeren grondbeleid beslo ten aan het voornemen met betrekking tot de verkoop van agrarische domeingronden uit voering^ te geven. Aldus de paragraaf „Do meinen" van de memorie van toelichting op de begroting 1968 van Financiën. In het kort samengevat betekent dit, dat de mogelijkheid van verkoop zal worden ge opend: voor wat betreft reeds uitgegeven agra rische domeinbedrijven, voor zittende pachters en erfpachters; voor wat betreft niet reeds uitgegeven agrarische domeinbedrijven voor hen aan wie in het kader van het uitgiftebeleid zo als de bewindsman dat denkt te voeren, een bedrijf kan worden toegewezen. Verkoop van gronden zal niet plaatsvinden, indien deze zou leiden tot schade van een goe de ruimtelijke ordening. Voorts zal ter voor koming van ongewenste speculatie in de koop contracten een bepaling worden opgenomen, waarbij behoudens door de Staat te verlenen ontheffing, een vervreemdingsverbod voor de duur van tien jaar wordt opgelegd. De richtlijn voor de prijsbepaling zal zijn, dat de prijs zal moeten overeenkomen met de prijs, die op het oude land wordt gemaakt voor ver gelijkbare bedrijven. Wat de uitgifte van domeinbedrijven betreft, 250

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 18