ncft is de minister van financiën voornemens, de mogelijkheden voor toewijzing van bedrijven aan boeren, die hun bedrijf door wijziging van de bestemming van daartoe behorende gron den geheel of grotendeels moeten beëindigen, te verruimen en deze mogelijkheid tevens te openen voor boeren, die hoewel zelf niet door onteigening bedreigd, bereid zijn hun bedrijf beschikbaar te stellen voor wèl door onteige ning bedreigden. Hetzelfde zal voorts gelden voor boeren, wier bedrijven de overheid bui ten het kader van onteigening wenst te ver werven voor doeleinden van algemeen nut. Als regel zal de toewijzing van bedrijven aan eigenaren-gebruikers slechts in de vorm van verkoop geschieden. Verruiming van de mogelijkheid tot toewijzing kan, behalve door verhoging van het toewij zingspercentage, tevens worden gevonden door een zoveel mogelijk soepele toepassing van de thans geldende toelatingseisen, welke eveneens kan gelden voor z.g. ruilverkavelingskandida ten. Wat betreft het voorkomen van schade aan belangen der ruimtelijke ordening kan worden opgemerkt, dat reeds in 1965 een begin is ge maakt met het overleg inzake de afbakening van de om planologische redenen niet voor verkoop in aanmerking komende domeingron den in de IJsselmeerpolders. In verband met nieuwe en verdere ontwikkelingen zal dit overleg nog moeten worden afgerond. Afschaffing registratierecht bij overdracht van een landbouwbedrijf van ouders aan kinderen In het wetsontwerp Belasting Toegevoegde Waarde is een wijziging van de Registratiewet van 1917 voorgesteld. Deze wijziging houdt in, dat registratierecht niet meer verschuldigd is bij de akte van overdracht van onroerende zaken, die behoren tot een landbouw-, tuin bouw-, veehouderij- of bosbouwonderneming, indien er sprake is van overdracht van ouders aan één of meer kinderen. Momenteel is bij overdracht van onroerend goed nog een registratierecht van 5 °/o van de verkoopwaarde verschuldigd. Deze heffing vindt niet plaats, indien het onroerende goed krachtens erfrecht op één of meer erven over gaat. De animo tot eigendomsoverdracht bij leven van de ouder aan het kind wordt door deze re geling sterk verminderd. In de landbouw speelt deze factor te meer een rol, omdat het onroerende goed bij de eigenaar-gebruiker het voornaamste vermogensbestanddeel vormt. In verband met de structurele ontwikkeling in de landbouw is een bedrijfsoverdracht bij het le ven van de ouder evenwel gewenst. De fiscale belemmering - de heffing van 5 registratierecht - wordt nu in het wetsontwerp opgeheven. Kort verslag van de NLF-NGL-bijeenkomst te Eindhoven Op donderdag 16 november j.l. werd te Eind hoven de eerste gecombineerde bijeenkomst van de NLF en het NGL in Hotel Cocagne gehouden. De opening werd verricht door de Heer F. M. van Asperen, die de ongeveer 50 belangstellenden welkom heette en er zijn voldoening over uitsprak dat nu ook in Eind hoven een eerste stap tot samenwerking is ge zet tussen de NLF en het NGL. De Heer Ir. L. Folkers van de firma Klimsch en Co. te Frankfort am Main hield een voor dracht met dia's over de toepassingen van de reprografie in de landmeetkunde, waarbij aan de orde kwamen de mogelijkheden bij de reproduktie en de schaalverandering bij kaar ten door middel van camera's en meerkleuren druk. Na de koffiepauze werd een korte discussie gehouden. Ir. H. L. Rogge sloot, na dank ge bracht te hebben aan de inleider, de geslaagde bijeenkomst. B.N. 251 van en uit het

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 19