HI-FIX-PATRONEN door Ir. H. Ph. van der Schaaf, hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat te Delft. Voordracht gehouden op de Studiedag der NLF te Wageningen op 26 mei 1967 Hyperbolische positiepatronen worden in Ne derland als methode van plaatsbepaling toe gepast voor permanente metingen op het bui tenwater in de gebieden van de Deltawerken, de havenmond IJmuiden, de havenmond Hoek van Holland en de Provincie Gronin gen. Over de Decca-hyperbolenpatronen in het Deltagebied is voor de NLF een voordracht gehouden op de Studiedag in 1959 te Zwolle, thans zijn Hi-Fix-patronen aan de orde, die vergeleken bij Decca-patronen veel dichter van structuur zijn en dus een nauwkeuriger positiebepaling mogelijk maken. Er is een ge heel nieuwe methodiek ontwikkeld voor het vervaardigen der kaartbladen en er zijn een aantal vermeldenswaardige aspecten te be lichten, redenen waarom een hernieuwde be spreking van hyperbolische positiepatronen in casu Hi-Fix-patronen mij verantwoord lijkt. In het platte vlak is een hyperbool een verza meling punten met het kenmerk van gelijk af- standsverschil tot twee gegeven punten, de focaalpunten. Door variëring van deze af- standsverschillen kan men de punten van het platte vlak rangschikken volgens een verza meling van een oo aantal hyperbolen, een hyperbolenschaar. Deze verzameling is dus ge definieerd door de ligging der focaalpunten. Een bepaalde hyperbool uit deze verzameling kan worden aangeduid met het bovengenoemd afstandsverschil, maar ook met de waarde, die een gegeven functie van dit afstandsverschil aanneemt. Maakt men daarbij onderscheid tussen positieve en negatieve afstandsverschil- len, dan hebben deze functiewaarden betrek king op hyperbooltakken. Varieert men deze functiewaarden of hyperbolische coördinaten volgens een systeem van discrete waarden, dan vormt de meetkundige voorstelling van deze coördinatenlijnen een patroon van hy perbooltakken. Met één hyperbolische coör dinaat wordt de ligging van een punt in het vlak niet gedefinieerd, er wordt slechts een meetkundige plaats door vastgelegd. In com binatie met een tweede hyperbolisch coördi natensysteem kan de ligging van het punt wel worden aangegeven met de restrictie dat er in het algemeen twee snijpunten voor beide meet kundige plaatsen optreden. 235

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 3