daal. Er bleek echter aan deze configuratie een praktisch nadeel verbonden. Afgezien van het storend effect van nabije scheepsbeweging op de ontvangende decometers aan boord van het metende vaartuig bleek eveneens de uit zending van de master te worden gestoord door de schepen, die de haven in- en uitvoeren. Er trad dus op een lokaal en een algeheel pa trooneffect. Deze storing is wel van tijdelijke aard, zodat het normale patroon spoedig weer wordt hersteld, maar gezien de ver wachte komst van de hefkraaneilanden voor de constructie van de bovenbouw heeft men zich bezonnen over de mogelijkheid tot op heffing van althans de storing van het gehele patroon. Experimenten toonden aan, dat dit laatste kon worden verholpen door een andere zen deropstelling, waarbij de Master meer landin waarts werd geplaatst. Deze zenderpositie geldt sinds 1964 nog steeds, de Master in As sendelft, de Noord Slave in Egmond aan Zee en de Zuid Slave in Zandvoort. van het mathematisch uitgangspunt dat de vorm van het patroon bepaald wordt door de zenderpositie. Fig. 8 geeft op grotere schaal een beeld van het patroon in het uitbreidingsgebied van de ha vens. Hi-Fix Europoort De inschakeling van Hi-Fix voor de realise ring van het Europoortproject met alles wat daarmee samenhangt is evident, gezien de gunstige ervaringen in IJmuiden. De toepas singsgebieden zijn analoog. Begin 1966 kwam het systeem in werking met de Master bij Nieuwenhoorn, de Noord Slave in Monster, de Zuid Slave bij Ouddorp. De remedie tegen deze kinderziekte is belang rijk geweest voor het projecteren van latere Hi-Fix-systemen. De figuren van de patro nen 1961 en 1964 dienen tevens ter illustratie Fig. 9 geeft een overzicht van de patronen, aan de hand waarvan een ander aspect van hyperbolische positiepatronen in het alge meen te bespreken valt. 239 290 f/6.7 HO 100 270 260 o IIAVKNMOND IJMUIDEN 2 lll-Flxp«lroon 1964

(NGT) Geodesia | 1967 | | pagina 7