Een artikel in de okt./nov.-editie van de 7e jaargang (1967) van het Cultuurtechnisch Tijd schrift, waarin Ir. A. M. Mijnlieff van de Cul tuurtechnische Dienst te Leeuwarden een be schouwing wijdt aan de foto-interpretatie ten behoeve van de Cultuurtechniek en aan de ervaringen, die bij de toepassing ervan zijn op gedaan in enkele met name genoemde objecten in Friesland. In zijn inleiding zegt de schrijver onder meer, dat de informaties, die bij de voorbereiding van een ruilverkaveling voor het opstellen van de technische plannen nodig zijn en die tot dusver door terreinopnamen werden verkre gen, ook met behulp van foto-interpretatie verzameld kunnen worden. Opgemerkt wordt dat de terreinopname tijd rovend en kostbaar is, en zeker niet altijd be trouwbare resultaten geeft. Het gebruik van luchtfoto's is volgens de op steller in te delen in het gebruik van de enkele foto al dan niet ontschrankt als kaart of plattegrond en het gebruik van elkaar overlappende foto's beeldenparen voor het verkrijgen van subjectieve stereoscopische ruimtebeelden. Is het eerstgenoemde gebruik van belang voor het vervaardigen van kaar ten, waarop terreinkenmerken in signaturen worden aangegeven (inventarisatiekaarten), de tweede werkwijze is vooral van betekenis voor het verkrijgen van driedimensionale ge gevens zoals in het vervolg van het artikel duidelijk wordt. De schrijver verdeelt de foto-interpretatie door hem ook wel vertaling genoemd in vier handelingen en wel 1. herkenning en iden tificatie, 2. analyse, 3. deductie, 4. klassifica- tie en geeft een duidelijke omschrijving van hetgeen hij onder deze termen verstaat. Hij benadrukt vooral het grote belang voor de „vertaler" van een herhaalde confrontatie van het foto-(ruimte) beeld met de werkelijkheid. In een aantal met name genoemde objecten in Friesland zijn via foto-interpretatie terreinge- gevens verzameld. Als basismateriaal werd ge bruik gemaakt van door de Topografische Dienst te Delft verstrekte luchtfoto's met een opnameschaal van 1 20.000. De gevolgde werkwijze komt in het kort hier op neer, dat men in proefgebieden, die repre sentatief geacht kunnen worden voor de diver se landschapstypen, de gewenste gegevens in ventariseert in het terrein. Na hieruit in klas sen ingedeelde standaardreeksen te hebben opgesteld, worden van iedere klasse enkele voorbeelden op de luchtfoto's aangegeven en kan tot foto-interpretatie voor het gehele ge bied worden overgegaan. Steekproefsgewijze controle door veldwaarneming blijft echter noodzakelijk. De gevolgde werkwijze komt in het kort hier op neer, dat men in proefgebieden, die repre sentatief geacht kunnen worden voor de diver se landschapstypen, de gewenste gegevens in ventariseert in het terrein. Na hieruit in klas sen ingedeelde standaardreeksen te hebben op gesteld, worden van iedere klasse enkele voor beelden op de luchtfoto's aangegeven en kan tot foto-interpretatie voor het gehele gebied worden overgegaan. Steekproefsgewijze con trole door veldwaarneming blijft echter nood zakelijk. Ter beoordeling van de resultaten zijn in ge- noeïnde objecten enkele interessante vergelijk bare waarnemingen verricht en door de schrij ver in enkele tabellen samengevat. Zo blijken bij de klassificatie van sloot-inhouden in de ruilverkaveling Berlikum de resultaten van de foto-interpretatie slechts in geringe mate af te wijken van de uit terreinopname verkregen gegevens. In een ander object wordt het duide lijk dat de foto-interpretatie zeker zo betrouw baar is als de schatting in het terrein. De heer Mijnlieff somt enkele factoren op die van invloed zijn op de interpretatie. Naast de voor de hand liggende factoren van foto-tech nische aard, noemt schrijver ook de persoon lijke verschillen, die vooral betrekking blijken te hebben op het vermogen om stereoscopisch te kunnen zien. In zijn conclusie erkent de opsteller dat naast goede resultaten, ook betrekkelijk grote afwij- 17

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 17