waar de dam in komt te rusten, dan wordt deze nieuwe situatie weer in kaart gebracht (fig. 2). Dit is een opname met terrestrische fotogrammetrie. Door vergelijking met de kaart van vóór de uitgraving kan het grond verzet nu berekend worden. Inmiddels is er meettechnisch een groot aan tal activiteiten aan de gang. Voor definitieve uitzetting moet er een triangulatie komen van een hoge nauwkeurigheid en verder moeten er op opeenvolgende hoogten vaste waterpas- punten geplaatst worden langs beide hellingen, ingemeten met een nauwkeurigheidswaterpas- sing. De triangulatiepunten worden verzekerd met ijzeren driepoten, vastgezet in beton en voorzien van een horizontale plaat, waarop de signalen en theodoliet geleid gecentreerd 8 konden worden. Deze punten moeten zó ge plaatst zijn, dat vanuit ieder punt van de as van de dam er minstens twee zichtbaar zijn, liefst drie. Door de ontwerpers is een constructietekening gemaakt waarin de blokindeling is aangegeven (fig. 3). Een betonnen dam wordt nl. opge bouwd in blokken in lagen van 11,50 m dikte. Van iedere laag in ieder blok moeten de afmetingen gegeven zijn. In het geval van een gewelfde dam worden de volgende gegevens verstrekt (fig. 4): 1. De stralen van de horizontale cirkelbogen, die de kromming geven aan de dam, zowel aan de binnenkant als aan de buitenkant. 2. De meetkundige plaatsen in verticale zin van de middelpunten van de horizontale bogen, om de verticale kromming te be palen. 3. De getabuleerde coördinaten van de hoek punten van iedere laag in ieder blok ten op zichte van de as van de dam. Deze gegevens kunnen zonder meer door de landmeter niet gebruikt worden voor het uit zetten. Hiertoe moet eerst per laag een cen traal punt worden berekend in hetzelfde coör dinatensysteem als de triangulatie en vandaar uit met richting en afstand de hoekpunten van het blok en zoveel tussenpunten als nodig zijn om de juiste plaatsing van de bekisting te ver- SECTION ON LINE OE CENTERS .•Am 0/ oom SECTION THRU OUTLET WORKS Fig. 4 Fig. 5

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8