dat een dergelijke minutieuse vaststelling van de grenzen van zulk een te kadastreren gebied baarlijke onzin zijn zou, wanneer de kadastre ring slechts zou geschieden voor alleen maar de billijke en verhoudingsgewijze oplegging van een grondbelasting. Ook toen mikte men verder: in de richting van een meerdoelen- kadaster. Intussen hebben wij bij deze gemeentegrens vaststelling ook al een parallel met de ver nieuwing van het Kadaster volgens de bepa lingen van het Ontwerp-Kadasterwet. Ook daar zal te voren een minutieuse bepaling van de grenzen van het hermetingsblok moeten plaats vinden om elke twijfel weg te nemen over de ruimtelijke grenzen, waarbinnen de stringente wetsbepalingen t.a.v. zakelijke rech ten van toepassing zullen zijn. Rechthebbenden Hiervóór had ik 't over de aanwijzing, door de rijksoverheid, in de negentiende eeuw van de in een volgend jaar te kadastreren gemeenten. De lijst waarop die gemeenten werden ver meld moest niet alleen in de betrokken ge meente worden aangeplakt maar ook in de hoofdplaats van het arrondissement en in de voornaamste marktplaatsen van de provincie, ten einde de „uitheemse" eigenaren er kennis van te geven, dat hun eigendommen zouden worden gekadastreerd. Nèt als bij de toekomstige Kadasterwet werd bij de oorspronkelijke kadastrering de land meetkundige met name aangewezen. De Gou verneur zond hiervan bericht aan de Burge meester; de landmeter liet zich met zijn aan stelling bij het gemeentebestuur aandienen en zo kon het werk een aanvang nemen. In onze tijd moet de betreffende landmeet kundige beginnen met de samenstelling van de voorlopige lijst van rechthebbenden. Tamelijk gemakkelijk is het hem gemaakt, doordat hij de beschikking heeft over de kadastrale legger en over het register 69A als ingang tot de hy pothecaire bezwaardheden. Al had dan zijn voorganger uit 18101830 niet de beschik king over deze uitstekende bronnen, hij kon ergens anders uit putten voor de samenstelling van zijn voorlopige lijst van rechthebbenden: bij de directie van de belastingen stelde hij uit de verpondingsregisters een voorlopige lijst der eigendommen op en kon deze verifiëren met die van de belastingontvangers. In som mige streken bezat men uit vroeger eeuwen de bijgehouden „overlopers" die de landmeter aan gegevens hielpen en in vele steden trof men „blaffaerds" aan van alle huizen, met hun eigenaren. Elders met name in Lim burg waren zelfs een soort van Pre-Kadas- ters te vinden, die informatie boden. Volgens de Kadasterwet worden de bekende rechthebbenden gevraagd (bij aangetekende brief) om op het terrein aan de landmeetkun dige de nodige voorlopige inlichtingen te ver schaffen. Ook li eeuw geleden gebeurde zulk een verzoek, nl. door een publikatie vanwege de Burgemeester, waarin de eigenaren konden zien op welke dagen de landmeter in een be paald deel van de gemeente zijn meetwerk- zaamheden zou gaan verrichten, en in welke publikatie werd verzocht om in persoon of ver tegenwoordigd door derden bij de meting aan wezig te zijn en alle nodige inlichtingen te geven. Hermeting is geen louter technische aange legenheid, gelukkig. Ik geloof dat het resultaat evenals bij een ruilverkaveling zeer be ïnvloed wordt door intermenselijke verhou dingen. De zo uitstekende resultaten bij de zeer moeilijke hermeting-Oudeschild op Texel (waarover ik vorige maal schreef) werden vooral bereikt door het vertrouwen in het Ka daster bij de Texelaars en de bekendheid met elkaar van landmeter Ferwerda en eigenaren. In het algemeen trouwens is naar m'n eigen ervaring het vertrouwen in „het Kadaster" bij de bevolking grotendeels gebaseerd op het ver trouwen in z'n ambtenaren, in jarenlang con tact met dezen gegroeid. Bij de oorspronkelijke kadastrering reeds begreep men haast intuïtief de waarde van dit persoonlijk contact. Van daar dat artikel 168 van de Recueil Méthodi- que voorschrijft dat de landmeter zich erop moet toeleggen, tijdens zijn verblijf tussen de bevolking haar vertrouwen te winnen. Hij kan daarvan uitstekend partij trekken tenein de tot de kennis van eigenaren zowel als van eigendommen te geraken. Tijdens dit verblijf moet hij aan de eigenaren hun voordelen van de kadastrering ontvouwen. In de eerste plaats (Pecunia: eeuwenoud bekend aanknopingspunt tot contact) is dit de billijkheid van de verde ling der grondbelasting. Ten tweede zijn het de voordelen, voortvloeiende uit de omstan digheid dat de grensscheidingen van hun eigen dommen worden bepaald, waardoor geschillen en processen over eigendomsgrenzen worden voorkomen. De landmeter, aldus de handlei ding, moet de eigenaren ervoor winnen het hem 26

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 4