beuren gaat, was gedurende de ter visie legging de landmeter in de gemeente aanwezig voor het verstrekken van inlichtingen. Een voorbeeld van een bulletin is vandaag de dag niet zo gemakkelijk te achterhalen. Om U te laten zien, dat de oorspronkelijke kadas trering van Nederland met veel meer voor zorgen was omgeven dan men in het algemeen meent, volgt hieronder de tekst van zulk een kennisgeving (namen en data gefingeerd): PROVINCIE: Noord Holland KANTONMedemblik GEMEENTE: Medemblik Eerste kennisgeving Over de grootte en de opneming van de soort van eigendom No. 234 (van het leggerartikel KADASTER Lijst der eigendommen Aan WILLEM BRAKEBOER Landbouwer en wonende te MEDEMBLIK Ik heb de eer, LJ de lijst der Eigendommen, welke op Uw naam in het Kadaster der hier bovengemelde Gemeente gebragt zijn, toe te zenden, en verzoek U, in de eerste plaats, bij aldien zulks noodig is, te willen verbeteren, hetgeen ten aanzien van Uw naam, voornaam, beroep en woonplaats verkeerdelijk mogt zijn opge geven. Deze lijst vermeldt in de zes eerste ko lommen alle Uwe eigendommen en de grootte van elk Perceel. Indien men Eigendommen, die U niet toebe- hooren, op Uw naam mogt gesteld hebben, verzoek ik U dezelve door te schrappen, en in de openstaande kolom van de aanmerkin gen de namen van de regte Eigenaren op te geven, en indien men eenige van Uwe Eigen dommen mogt hebben overgeslagen, alsdan dezelve achter de overige op te teekenen. In gevalle de soort van sommige Eigendommen verkeerdelijk opgegeven waren, zult gij zulks ook wel willen aanteekenen. Gij zult vervolgens de grootte van elk Per ceel nagaan, en, wanneer daaromtrent eenige 28 misstelling mogt plaats hebben, zult gij de ware grootte opgeven. Gij hebt het regt eene nieuwe opmeting te vragen, mits gij U verbindt de kosten te dra gen, wanneer Uw verzoek ongegrond gevon den zal zijn. Uw verzoek zal ongegrond beschouwd wor den, wanneer het verschil niet groter is dan een vijftigste gedeelte. Om U het onderzoek gemakkelijk te maken, is de Kaart, waarop Uwe eigendommen zijn afgebeeld, op het Raadhuis voor handen en de Landmeter zal zich van den eersten tot en met den lien November 1826 in Uwe Ge meente vervoegen, om U de noodige inlichtin gen te geven, en de vereischtwordende verbete ringen te bewerkstelligen. Deze lijst behoort met of zonder Uwe aan merkingen, doch door U onderteekend, vóór of op de eerste der maand December aan het Gemeentebestuur te worden afgegeven. Hoorn, den 15 October 1826. De Landmeter F. I. Nautz. Strenger dan bij enige hermeting in onze tijd, werd opgetreden tegen de landmeter, die niet nauwkeurig genoeg had gemeten en de opper vlakte niet nauwkeurig genoeg had doen be rekenen. Want de eigenaar kon dan hermeting door een andere landmeter vorderen. Deze vordering werd via de Ingenieur-Verificateur en de Directeur naar de Gouverneur der Pro vincie gestuurd. Deze kon de hermeting gelas ten, uit te voeren door een andere landmeter, die door de I.V. werd aangewezen. Van die hermeting moest proces-verbaal worden opge maakt, mede door de Burgemeester onder tekend. Het resultaat van de hermeting werd aan de belanghebbende medegedeeld. Als de oorspronkelijke meting juist bleek, dan moest de klager betalen. In het andere geval kwamen de metingskosten ten laste van de landmeter die belast was met de kadastrering. Een stok achter de deur die ervoor gezorgd heeft dat in het algemeen nauwkeurig werk is afgeleverd. Nauwkeurig werk Over de gang van de werkzaamheden tijdens de periode van de kadastrering is niet zo heel veel bekend. Eigentijds is vermoedelijk alleen het artikel uit 1863 van de hand van G. A. Venema, toentertijd burgemeester van Win schoten, die daarvóór landmeter van het Ka-

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 6