spronkelijke veldwerken. Van bijna 500 mi nuutplans zijn alle meetresultaten bewaard gebleven, in agrarische gebieden afgerond meestal op halve meters, in andere landsdelen afgerond op kwartmeters en decimeters. Heel Holland en Utrecht, nagenoeg geheel Gelder land en Overijssel hebben in de kadastrale ar chieven geen enkel stuk van de kadastrering van 18101830. Bij mijn onderzoekingen in de Rijksarchiefdepots een jaar of tien geleden ben ik wel eens verwijzingen tegengekomen naar ontvangen veldwerken in deze depots. Het ware te wensen dat een aankomend geo detisch ingenieur een scriptie zou vervaardigen van een gedegener onderzoek naar de omvang en kwaliteit van wat de basis is van het kadas trale kaartwerk uit de beginperiode. Wanneer wij zien, dat b.v. de oorspronkelijke opmeting van de stad Groningen blijkens de overgeble ven kadastreringsveldwerken in twee fasen ge beurde (eerst de meting van de hoofdmeetlij nen met aanmeting van de straatwanden; daarna het inwendige der blokken, van welke metingen de veldwerken zijn bewaard geble ven), dan is dat boeiend voor een ieder die wat dieper wil binnendringen in de historie van de kadastrale meterij. Maar ook de vakgenoot van het Kadaster die gebruik wil maken van het oorspronkelijke veldwerk, bijvoorbeeld voor de uitzetting op het terrein van een oude grens (en die zijn er zeer vele; eigendomsgren- zen zijn zeer conservatief: in Amersfoort vond ik in de binnenstad er verscheidene die meer dan duizend jaar oud waren), of voor de samenstelling van een nieuwe kaart op hand zamer schaal, die vakgenoot vindt in deze oude veldwerken soms-ongekende mogelijk heden. Ook hier bewees de praktijk dit. Want een jaar of 35 geleden maakte de gemeente Steyn in Limburg een Amerikaans-snelle ont wikkeling mee. Landwegen om de dorpsakkers werden verbreed, waardoor de langs de oude karrewegen liggende „Reinstenen" (veldkeien, die de eigendomsgrens markeerden) verwijderd waren. De opmeting van deze nieuwe ver keerswegen geschiedde in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting, waarbij enkele eindpun ten van „kopvoren" werden ingesneden, hoofd scheidingen waar de akkers met hun „kop" aan paalden en welke dateren uit zeer oude tijden, vermoedelijk uit het begin van de „oc cupatieperiode". Met behulp van een „cani- vet de la sphère" (die ook bij de oorspronke lijke kaartering moet zijn gebruikt en in het bezit is van de geschiedkundige kadasterspe cialist Oud-Ingenieur-Verificateur Heines) heb ik het oorspronkelijk veldwerk van Steyn gebezigd voor de kaartering van een nieuw plan 1 1000, dat vermoedelijk nu nog zijn dienst bewijst. Het uitstekend sluiten van het veldwerk op de metingen van 1930, de afron dingen tot op een decimeter, het overzichtelijk meetpatroon en dies meer gaven mij toen al de zekerheid dat Mulder-Soutendijk hier geen be trouwbare gidsen waren. Het onderzoek van thans versterkt mij in de opinie dat de kada strering van 18101830 in het algemeen ge nomen met een voor die tijd zeer grote accu ratesse is geschied, met een zodanige nauwkeu righeid, dat wij er 125 jaar later nog groot profijt van konden trekken. Laten we hopen, dat zij die na ons komen dat ook zullen kun nen zeggen van de hermetingen die straks on der de bepalingen van de Kadasterwet zullen worden ter hand genomen. Craft int SPEELT OPEN KAART! 8$ FIRMA J. UILING - ZEIST Verlengde Slotlaan 64 - Tel. 03404-15659 30 Snel en nauwkeurig méér gegevens per kaart en tóch gemakkelijk afleesbare tekeningen, met •"WUll K*.vi JM CRAFTONE, de ideale plakras- ters. Meer dan 300 verschillende patronen. Ook in THERMO-kwa- liteit, die bijzonder geschikt is voor lichtdrukken. CRAFTAPE, markeringsplakband vanaf 0,5 mm breed. In vele kleu ren, patronen en breedten. Snel en sekuur met de Craftape-pen Vraagt inlichtingen en catologus bij: aan te brengen.

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8