kingen van dezelfde orde van grootte zal leveren. Accepteert men deze aanname niet dan kan men geen uitspraken doen. 2. De kwaliteit van de tekeningen kan ver schillen omdat: a. de ruimte waarin het instrument was geplaatst al dan niet onderhevig is aan klimaatsveranderingen b. de gebruikte instrumenten niet alle even lang in gebruik zijn. Er kan zich slijtage voordoen, die het resultaat on gunstig beïnvloedt. c. de snelheid waarmee de tekenmachine heeft gewerkt niet door de onderzoe ker zelf is nagegaan. Hierbij moet men afgaan op de gegevens van de gebrui ker van de machine. 3. Het tekenmateriaal waarop de tekening is gekaarteerd is misschien veranderd. De controlemetingen geven dan geen goed beeld van de nauwkeurigheid waarmee is getekend. Ook hier geldt, dat de controle metingen zoveel mogelijk onder dezelfde omstandigheden moeten plaats hebben. Dit heeft de onderzoeker tot op zekere hoogte in de hand. 4. De nauwkeurigheid van de controleme tingen is afhankelijk van de capaciteiten van de waarnemer. Is het instrument dat voor de controlemeting wordt gebruikt zeer nauwkeurig, dan kan een persoonlijke fout worden verwaarloosd. Veel faktoren die men niet in de hand heeft spelen een rol bij een dergelijk vergelijkend onderzoek en het is dan ook met enige aarze ling, dat wij ertoe zijn overgegaan om de re sultaten van het nauwkeurigheidsonderzoek dat door het Laboratorium voor Geodesie werd uitgevoerd, bekend te maken. Bij dit onderzoek hebben we althans het voordeel dat het basismateriaal, de coördinaten der te kaarteren punten, in ieder geval foutloos was. Bovendien zijn de controlemetingen, die plaats vonden voor dat gedeelte van het onderzoek waaraan we de grootste aandacht willen wij den, met een grote mate van nauwkeurigheid verricht. Blijven nog alle andere onzekere fac toren die hiervoor zijn genoemd en die ons noodzaken de nodige voorzichtigheid te be trachten bij het trekken van conclusies. Ondanks de genoemde bezwaren besloten we toch tot een onderzoek van enige automaten over te gaan om alleen een indruk van de nauwkeurigheid te verkrijgen. Ir. G. Ebbinge leverde in zijn afstudeerscriptie „Een be schrijving, de werkwijze en een nauwkeurig heidsonderzoek van drie in Nederland in ge bruik zijnde automatische tekenmachines" ge gevens, die in deze voordracht zijn verwerkt. Bij ons verdere onderzoek is gebruik gemaakt van de opzet van zijn onderzoekingen. Enige resultaten zijn nog verder geanalyseerd en er werden nog twee tekenautomaten onderzocht. De bedoeling was nog meer apparaten in het onderzoek te betrekken, maar enige construc teurs wier medewerking wij verzochten, vol deden niet aan ons verzoek. 2.0 Het onderzoek 2.1 De instrumenten Ir. Ebbinge heeft drie instrumenten onder zocht: a. de Coradomat (in gebruik bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat); b. de Gerber (in gebruik bij de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij); c. de Graphomat (in gebruik bij het Kadas ter). Door het Lab. voor Geodesie zijn ook nog de Coragraph (van Gontraves, A.G.) en de Gra phomat (in gebruik bij de firma Hagen) on derzocht. De Kartimat (van Zeiss-Jena) was zo vol bezet, dat enige tekenuren voor ons doel niet beschikbaar konden worden gesteld. De „Aristomat" was en is gedurende de laatste maanden op tentoonstellingen, zodat ook dit instrument (nog) niet kon worden benut. De Coradomat is een coördinatograaf, die door een elektronisch apparaat wordt bestuurd en alleen punten kaarteen D.w.z. dat nu merieke gegevens in een tekening worden om gezet. Ook kan men bij de nieuwere typen om gekeerd punten instellen en coördinaten doen aflezen. In principe bestaat de uitrusting van de machines uit een leesapparaat (gevoed door ponskaarten of banden); een besturings mechanisme, dat door het afleesapparaat af geleverde gegevens omzet in de code van het besturingsapparaat; en een kaarteer- of teken tafel. In het besturingsapparaat van de Coradomat bevindt zich o.m. een „aftrekmachine", die steeds de verschillen bepaalt tussen de ver eiste waarde die is berekend uit de gegeven coördinaten en de bestaande waarden die van de positiemelder van de kaarteertafel komt. 53 Als nadere informatie moge dienen, dat de Corado mat ook als tekenautomaat wordt vervaardigd.

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 11