middelde bepaald. Om een eenduidige bepaling te verkrijgen wordt met een andere meetfre- quentie, die automatisch ingesteld wordt, de meting herhaald met eveneens 1000 fasemetin gen. Het gemiddelde van alle waarnemingen wordt in een venster zichtbaar gemaakt en geeft de niet voor de helling gereduceerde af stand in mm aan. Het gehele meetproces duurt 18 seconden. Het is mogelijk om ponsbandapparatuur aan te sluiten, zodat dan de bediening bestaat uit het opstellen, richten, instellen van buiten temperatuur en luchtdruk en het indrukken van enkele knoppen. De stroomvoorziening geschiedt door een in gebouwde batterij. Het gehele instrument weegt dan ca. 12 kg. Men kan ook met 2X6 Volt accu's werken. Bij meting is het stroom verbruik ca. 20 Watt. Voor het instrument wordt door de importeur, de firma Siewers en Niesel, voorlopig een prijs van 20.000.tot 30.000.genoemd. De levering zal waar schijnlijk in 1969 kunnen geschieden. De voorgaande beschrijving berust op door mij ontvangen fabrieksgegevens. Wat het in strument in gebruikershanden en in praktijk omstandigheden doet, moet worden afge wacht. Gezien de constructie en de naam en faam van de fabrikant, is de verwachting dat hiermee een betrouwbaar en bedrijfszeker in strument wordt geleverd, zeker gewettigd. Bij het projecteren van meetkundige verban den, die tegenwoordig in ons land in de meeste gevallen grondslagen zijn voor toepassing van fotogrammetrische kaarteermethoden, spelen electro-optische en microgolfafstandmeters reeds een grote rol. Volgens mijn ervaringen is een gemiddelde afstand van één kilometer tus sen de opeenvolgende punten normaal. Meer dan bij andere instrumenten zal men, door de afstandsbeperking tot ruim 500 meter, bij gebruik van de SM 11 rekening moeten houden met de mogelijkheden van het instru ment. De grote nauwkeurigheid is een winstpunt, dat vooral spreekt op korte afstanden. Gebruik in detailnetten, in steden en bij technische me tingen komt daardoor ook in aanmerking. De mogelijkheid om de afstand in een pons band te brengen lijkt mij tot weinig voordelen leiden, zolang de mogelijkheid van automati sche registratie van de horizontale en verti- kale hoekmeting niet aanwezig is. Het instrument is alleen geschikt voor af standmeting. Zelfs voor de lengtereductie zal men gebruik moeten maken van een theodoliet. Doordat de drievoet deel uitmaakt van de ge leide centreringsinstallatie, kan men evenwel snel wisselen van instrument. G.A.v.W. booh aorf* h oh dk/wc/c Werd in Geodesia 1968-2 het eerste deel in deze rubriek aangekondigd, thans is ook het tweede deel van Praktisch landmeten, onder redactie van ir. R. Jonkers, bij Uitgeverij Walt- man te Delft verschenen. De prijs is 16,90. Bij afname van 20 exem plaren: 15,20; 51 ex. 14,35 en 101 ex. 13,50. Dit deel gaat dieper in op de in het eerste deel behandelde onderwerpen. Besproken worden metingen van grotere gebieden en de daarbij behorende instrumenten en methoden. Het boek is verdeeld in zes hoofdstukken: 1. Algemeen gedeelte (onderdelen van instru menten, coördinaten en coördinatenstelsels); 93

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 23