een landmeetkundig tekenaar lagen onder de 12 cm; die van de veelhoeks- voorwaarden onder de 17 dmgr. In de tweede fase wordt het net volgens de methode der kleinste kwadraten aangesloten op alle RD-punten, nadat het net eerst op twee RD-punten aangesloten was. Bij de RD-pun- ten lagen de sluitvectoren onder de 11 cm be halve bij het RD-punt 23. Daar was de sluit- vector 24 cm. Dit leidde tot verwerping van het RD-punt als vast aansluitingspunt. Het gevolg was dan ook dat een nieuwe vereffe ning uitgevoerd moest worden. De moderne wijze van puntsbepaling maakt het dus moge lijk om een controle op de RD-punten uit te oefenen; maar ook om ze eventueel te ver beteren. Op de vraag of deze methode van puntsbepa ling economisch gezien beter is dan de conven tionele, is momenteel nog niets met zekerheid te zeggen, omdat een onderzoek hiernaar nog niet heeft plaatsgevonden. Wèl kan gezegd worden dat de nieuwe methode goede controle mogelijkheden biedt, die de klassieke methode niet heeft. Wat de meettijden betreft is een zeer ruwe schatting gemaakt voor de klassieke wijze van paspuntsbepaling in de ruilverkaveling Snee- ker Oudvaart. Vergelijking met de moderne opzet geeft het volgende: modern klassiek Verkenning en verzekering 10 15 Richtingsmeting 9 25 Lengtemeting 10 Aantal dagen 29 40 Vergeleken met het conventionele lengteme- ten met de meetband, wordt bij inschakeling van de geodimeter een aanzienlijke tijdwinst behaald. Bij goed per auto bereikbare punten meet men ongeveer 15 tot 20 zijden per dag, bij veel transport te voet ongeveer 5 tot 8 zijden per dag. Gerekend over een periode van een half jaar, bereikte de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat een dagproduktie van gemid deld 14 zijden per 8-urige werkdag. LITERATUUR Prof. Ir. W. Baarda Puntsbepalingssyste- men in het platte vlak. Berekening met com plexe getallen. Eerste en tweede deel stencil, Delft 1966. GEMEENTE ZWIJNDRECHT Bij de dienst van Gemeentewerken kan worden geplaatst: deze heeft tot taak landmeetkundig tekenwerk te verrichten. Ervaring en bezit van diploma's op dit gebied strekken tot aanbeveling. Hij zal verder worden belast met het vervaardigen van matenplannen aan de hand van uitbreidingsplannen. Enige ervaring met stedebouwkundig tekenwerk is gewenst. Sollicitaties schriftelijk, met uitvoe rige inlichtingen omtrent opleiding en praktische ervaring, binnen 2 weken na het verschijnen van deze oproep te richten aan de Direkteur van ge meentewerken en -bedrijven, raad huis, kamer 204, Zwijndrecht. 77

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 7