Ruimtetriangulatie met behulp van satellieten Ir. T. J. Poelstra, wetenschappelijk medewerker aan de Technische Hogeschool Delft. Voordracht gehouden op het 4e N.G.L.-Congres te Arnhem, 2930 september 1967. 1. Inleiding Met de lancering van de eerste kunstmatige aardsatelliet in 1957, nu dus 10 jaar geleden, is, naast allerlei andere wetenschappen, ook aan de geodesie een nieuwe impuls gegeven. Mèt de introductie van de kunstmanen ont stond namelijk voor het eerst de mogelijkheid om met zeer hoge „richtpunten" echt drie dimensionale triangulaties op te zetten en uit te voeren, over zeer grote afstanden en met zeer hoge nauwkeurigheid. De grondgedachten over een dergelijk triangulatiesysteem vindt men overigens al neergelegd in een publikatie van Prof. Y. Vaisala uit februari 1946, geti teld: „An Astronomical Method of Triangula- tion". Aan het eind van dat artikel wijst hij op het nut dat „kleine, kunstmatige manen" hier bij zouden kunnen hebben. Naast het creëren van een gigantische triangu latie bieden de kunstmanen ook de mogelijk heid om, door zeer nauwkeurige reconstructie van satellietbanen, informatie te verkrijgen omtrent het verloop van de potentiaal van de aarde. Het is strikt genomen niet juist om bei de mogelijkheden als gescheiden methoden te zien; in feite kan het probleem van de vorm bepaling van de aarde m.b.v. kunstmanen zo worden opgezet dat men kan kiezen: óf alleen trianguleren, óf een beschrijving van het po- tentiaalveld van de aarde, óf beide. Er zijn dus verschillende mogelijkheden en er zijn vele waarnemingsmethoden. De keuze van gebruiksmogelijkheid en waarnemingsmethode hangt van diverse omstandigheden, vaak van praktische aard, af. Men hoeft slechts te den ken aan beschikbaar personeel, kwaliteit en aard der instrumenten, grootte van het budget enz. enz. In Delft waren de omstandigheden destijds zodanig, dat voorlopig gekozen is voor het fotograferen van aardsatellieten met als doel een bijdrage te leveren aan één of meer ruim telijke triangulaties. Gaarne zal ik dan ook in het hiernavolgende wat dieper ingaan op diverse aspecten van de ze combinatie van gebruiksmogelijkheid en waarnemingsmethode. 2. Algemeen Als men vanaf verschillende plaatsen op aar de, op afstanden van honderden tot enkele duizenden kilometers, gelijktijdig een kunst maan tegen een achtergrond van sterren foto grafeert, dan verkrijgt men in wezen een aan tal projecties van de kunstmaan tegen de ster renhemel. De diverse foto's vertonen een verschilzicht en dit verschilzicht is een maat voor de hoeken tussen de momentane verbindingslijnen van de verschillende plaatsen met de satelliet. De hoeken zijn door metingen in de foto's en door berekening te vinden. De benodigde richtingen naar de sterren worden ontleend aan een ster- 78

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8