De Xerografie, het indirecte systeem, wordt in hoofdzaak voor documentreproduktie toe gepast. De elektrofax, het directe systeem, wordt momenteel reeds voor meer uiteenlopen de doeleinden gebruikt. Ter illustratie mogen enige voorbeelden dienen: Fruit, eieren of geneesmiddelen, zoals pillen en tabletjes, worden in een elektrostatisch cir cuit negatief geladen. Bij het passeren van een drukelement in de vorm van een soort zeefje, dat positief geladen is, vliegt het drukpoeder op het fruit of de eieren en het hecht zich zo danig, dat het er niet meer afgeveegd kan worden. Ongeveer op deze wijze kan ook ribkarton aan de gegolfde zijde bedrukt wor den, voor zover er hierbij nog van drukken gesproken mag worden, daar juist geen druk uitgeoefend wordt! Om nog even terug te grijpen op de microfilm in combinatie met de elektrofotografie, is het wel interessant te weten, dat een Nederlandse fabriek in 1963 een apparaat heeft gemaakt, waarmee van een rol microfilm van 300 meter met een snelheid van 75 exemplaren per mi nuut vergrotingen werden vervaardigd op het formaat din A 4. Door een uitwisselbaar ob jectiefsysteem kon dit formaat gewijzigd wor den. Een rekensommetje toont aan, dat per uur 4500 vergrotingen werden verkregen of wel 36000 per dag. Dat komt op een jaar productie van ca. 9 miljoen en deze snelheid kon nog worden opgevoerd. In tegenstelling tot dit meer subtiele werk wordt de directe methode in Japan toegepast in de scheepsbouw. De bekende FUJI Photo Film Company heeft in samenwerking met het Konan Camera Research Institute in 1963 een methode ontwikkeld om staalplaten te mar keren. Het staal wordt daartoe voorzien van een verflaag, die is samengesteld uit zinkoxyde in een synthetische harsoplossing. Achtereen volgens kan dus geladen, belicht, gepoederd en gefixeerd worden. De proefinstallatie was ge schikt voor platen van 2 X 2 m, doch daarna werd overgegaan op een formaat 4 X 13 m. Getekend wordt op mylar, schaal 1 10. Het gehele proces van lay-out tot en met fixeren vergt 7 tot 15 minuten voor 2 personen, die in hoofdzaak het proces moeten volgen en op de nodige knopjes moeten drukken. Dit even ter illustratie van de mogelijkheden, die de elektrofotografie ons biedt. Het is dus niet verwonderlijk dat de cartogra fie van dit procédé gebruik maakt. Het Ame rikaanse leger had behoefte aan een procédé, dat het mogelijk maakt aan het front up-to- date kaarten te vervaardigen. De hele fabri cage moet in één legerwagen kunnen plaats hebben. Dit werd bereikt met een elektrostati sche vijfkleurendrukmachine. Per kleur wordt een 70 mm film gemaakt. De vijf films worden in het apparaat gezet en na een insteltijd van ca. 30 minuten kunnen 2000 kaarten per uur in vijf kleuren gesneden en wel uit het appa- I 70mm filmprojecior 108 Fig. 14. Elektrostatische kleurendrukmachine mes droogkamer ladingsunit tanks mei rot papier 75cm breed vloeibare ioner

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 10