Instructies voor de elektronische verwerking van situatiemetingen door het rekencentrum RAET van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij Door het bureau RAET (Rekencentrum voor Administratie, Efficiency en Techniek) van de K.N.H.M. is een vijftal instructies samen gesteld voor het inzenden van gegevens voor elektronische verwerking van situatiemetingen. Dit betreft: vereffening van snelliuspunten, veelhoeksberekening, orthogonale detailmeting, polaire detailmeting, oppervlakteberekening, kaartering en controle. Op overzichtelijke, systematische wijze wordt in elke instructie aangegeven welke mogelijk heden er zijn; met welke beperkingen rekening dient te worden gehouden; hoe de nummering der punten dient te geschieden; op welke wij ze de gegevens dienen te worden genoteerd; de vorm waarin de resultaten worden verstrekt. En dan zijn aan iedere instructie uitgewerkte voorbeelden toegevoegd. Voor het exact invullen van de coderingsfor mulieren zijn deze voorbeelden van groot nut, want alleen uit de tekst opmaken op welke wijze de meet- en verdere gegevens op een co deringsformulier moeten worden verwerkt geeft al heel gauw aanleiding tot misverstan den. Een op verkeerde wijze ingevuld formu lier maakt dat er grote kans is op stagnatie bij de elektronische verwerking. Een op moderne wijze te behandelen meet- opdracht wordt niet stukje bij beetje opge bouwd, maar zoveel mogelijk in z'n geheel be keken (al of niet onderverdeeld in bepaalde onderdelen en/of gebieden, afhankelijk van de capaciteit van de rekenautomaat). Dit betekent dat de opdracht in overzichtelijke vorm moet worden verstrekt. Abuizen in de gegevens (lengte- en richtingsfouten) zijn nog veel hin derlijker dan bij de conventionele wijze van berekenen. Iedere vergissing of nalatigheid, ook bij de voorbereiding voor de elektronische bewerking zelf, dus bij het inponsen van de gegevens, geeft kans op vertraging. Er kan herberekening nodig zijn. Soms moeten er na dere informaties worden ingewonnen. Wan neer kan de berekening weer worden ingescho ven in het werkschema voor de rekenautomaat. Soortgelijke opmerkingen zijn ook te maken voor het langs mechanische weg opzetten van een administratie, hetzij met behulp van pons kaarten, hetzij met magneetbanden. Een ieder die in de praktijk met dergelijke be werkingen te maken heeft, zal tl kunnen ver tellen van hoe groot beiang het is accuraat en systematisch te werken. C.A.C.B. VAKANTIE: Spanje, Italië, lekker zwem men De penningmeester zwemt ook in rekenin gen, aanmaningen en kwitanties. 18,50 of 12,storten op girorekening 223150; een kleinigheid! Komt U bruingebrand terug dan ligt Geodesia weer in de bus. Veel plezier. De penningmeester van het N.G.L., Sniedersstraat 1, Vught. 120 1.- «f

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 22