Aspecten der reprografie W. Cloosterman, Chef fotograaf bij de Reprografische inrichting van de Rijkswaterstaat. Voordracht, gehouden op het 4e N.G.L.-Congres te Arnhem, 29-30 september 1967. Zoals U reeds uit het programma hebt kun nen opmaken zullen in deze causerie twee on derwerpen behandeld worden, nl. de micro film bij de cartografische instellingen en het vermenigvuldigen van kleurenkaarten in klei ne oplagen. Daarbij zullen diverse reprogra fische technieken aan de orde komen. Graag zou ik willen beginnen met de microfilm. Wellicht hebt U enige weken geleden in een via de TV uitgezonden film over spionage de toepassing gezien van de micropunt. Een do cument wordt sterk verkleind en het filmpje, niet groter dan een punt, wordt op een post zegel op een brief geplakt. De geadresseerde kan met een microscoop de boodschap lezen. (De toepassing van een dergelijke micropunt ziet U in het in fig. 1 afgebeelde telefoonbe- wijs.) Bij deze vorm van communicatie, - een der toepassingsmogelijkheden van de mi crofilm -, komt het uitsluitend aan op de lees baarheid van de boodschap door middel van hulpapparaten. Er worden verder geen bij zondere kwaliteitseisen gesteld. Hieruit blijkt in ieder geval, dat het mogelijk is een origineel sterk te verkleinen, m.a.w. het scheidend ver mogen van de objectieven en van de filmemul sie is dermate groot, dat een leesbare repro- duktie haalbaar is. Het scheidend vermogen geeft aan het aantal evenwijdige en even dikke witte en zwarte lijnen dat per mm nog geschei den kan worden weergegeven op een bepaalde film. Het scheidend vermogen wordt door ve le factoren beïnvloed, o.a. de korreligheid van de emulsie, de lichtverstrooiing in de emulsie, het contrast van het origineel, de gammawaar- de van het negatief, de belichting, de scherp- stelling en de kwaliteit van het objectief. Daar het scheidend vermogen door de fabri- kanten op verschillende manieren wordt be paald, en derhalve geen objectieve waarde heeft, gaan er stemmen op om ook hier een vaste regel toe te passen. Wanneer wij als gebruiker echter op een bepaalde camera van een testorigineel onder gelijke omstandigheden opnamen maken op films van verschillende merken, dan kunnen wij de getalswaarde van 100 Recado Telefonko Jlmo. Snr Data ASSUMTO Hctfa 0 Emprtgado CKf. 133-500 Fig. 1. Micropunt

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 2