wikkelvloeistof behandeld kan worden. Af hankelijk van deze ontwikkelaar kunnen de kleuren zwart (voor zover bij zwart van een kleur gesproken mag worden), blauw, violet, geel, lichtrood en donkerrood verkregen wor den. Voor bruin wordt de gewone 2 R-film toegepast. Het ontwikkelen kan door middel van een ontwikkelapparaat gebeuren. Echter moet elke folie 2 x doorgevoerd worden, ter wijl voor elke kleur het ontwikkelapparaat schoongemaakt dient te worden. Ook is het mogelijk met een dot watten te ontwikkelen, doch een plaatselijke overmaat aan ontwikke laar is dan niet te vermijden. Het beste is om in een schaal te ontwikkelen. Na het ontwik kelen is spoelen aan te bevelen, daar anders vergeling optreedt door een overmaat aan ont wikkelaar. Door het spoelen worden enkele kleuren lichter, terwijl zwart een groenachtige nuance krijgt. De ontwikkelaars zijn snel aan bederf onderhevig. In principe is het mogelijk meer kleuren op één film te brengen. Een succes is dit echter niet. Bij het droge procédé is er meer keuze in kleu ren, nl. zwart, rood, magenta, oranje, geel, bruin, cyaan, blauw en groen, terwijl ook nog een aantal pasteltinten verkrijgbaar zijn. De kleuren zijn helder en na het belichten behoeft alleen nog in de ammoniakdamp ontwikkeld te worden. In onbelichte staat is deze film na het openen van de verpakking enkele maan den houdbaar. Sedert kort is voor het droge procédé ook een driekleurenfilm leverbaar. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van een UV-werende film, die aan één zijde voorzien is van een cyaanlaag en aan de andere zijde van een oranje of een ma genta laag. Met twee calques of films worden resp. de voor- en achterzijde belicht, waarna in de ammoniakdamp de kleuren tevoorschijn komen. Waar de twee kleuren elkaar overlap pen, ontstaat zwart, zodat er drie contrasteren de kleuren gevormd zijn. Hoewel vrijwel alle diazofilms op acetaat basis zijn vervaardigd en derhalve niet als maatvast beschouwd kunnen worden, valt de maatafwijking bij zgn. koude belichting in een vacuümraam wel mee. Bovendien kunnen bij het Ozalidprocédé enkele kleuren op een maat vaste mylarbasis geleverd worden. Het doet mij genoegen U een première op re- prografisch gebied te mogen brengen en met een variatie op de aankondiging „binnenkort in dit theater" kan ik zeggen: „binnenkort in Nederland". Er komt nl. een nieuwe kleurenfolie in de han del en nog wel op polyester basis. Het bijzon dere is op de eerste plaats, dat deze folie in reflex kan worden belicht, dus door het gevoe lig materiaal heen, zodat het origineel dubbel zijdig of desnoods van karton kan zijn. Theo retisch is deze film in elke gewenste kleur te leveren. Van de vraag zal afhangen, welke kleuren gefabriceerd zullen worden. Er is geen sprake van belichten, want de film is nl. niet lichtgevoelig. Er zullen twee soorten vervaar digd worden, te weten, een die gevoelig is voor kortgolvige straling, bv. met een flitslamp en een, die gevoelig is voor infraroodstraling. Deze laatste kan op elk thermofax en soortge lijke thermische apparatuur verwerkt worden. Er is nog een verschil tussen deze twee soorten. De U.V. gevoelige film werkt negatief, dus van een negatief wordt een positief verkregen en van een positief een negatief. De infrarood- gevoelige film werkt positief. Maar de belangrijkste toepassing kan liggen in de Astralonkopie. De kleurlaag is ook als op lossing leverbaar. Door middel van een slinger apparaat wordt een laag op het vel astralon aangebracht en na de bestraling met water af gespoeld. Na het afkwetsen kan de volgende laag reeds aangebracht worden en zo kan in een kort tijdsbestek de ene kleur na de andere op het basismateriaal verschijnen. De proeven, die ik hiervan gezien heb, waren subliem en ik geloof zeker, dat dit materiaal in de carto grafie toepassing zal vinden. U zal binnenkort nog wel nader vernemen, wanneer, waar en tegen welke prijs e.e.a. geleverd gaat worden. De prijs zal waarschijnlijk tamelijk concurre rend zijn met de produkten, die momenteel in gebruik zijn. Het kan nog enige maanden du ren doch ik neem aan, dat de redacteur van Geodesia gaarne bereid is U op de hoogte te houden. Meer mag ik er op dit moment nog niet over zeggen. Elektrofotografie Elektrografie, elektro/otografie, elektrostatisch procédé, elektrolytische beeldvorming, dat zijn benamingen die wij momenteel veelvuldig tegenkomen. De grondvorm is de elektrografie, d.w.z. het beeldmatig aanbrengen van een elektrostatische lading, die daarna op een of andere manier zichtbaar gemaakt en gefixeerd kan worden. Indien de lading over het gehele oppervlak van een halfgeleider wordt aange bracht en vervolgens beeldmatig verwijderd, dan is er sprake van elektro/oiografie. In de spreektaal worden deze bovengenoemde bena mingen echter door elkaar gebruikt. 107

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 9