Beschrijving van de metingen verricht ter verbetering van de sintelbaan te Bergen op Zoom door L. Diedrich, technisch ambtenaar A, Gemeentewerken Bergen op Zoom Inleiding De sintelbaan van het sportpark Rozenoord te Bergen op Zoom verkeerde in slechte con ditie. Om daar verandering in te brengen werd besloten tot een reconstructie, zodanig dat de sintelbaan en voorzieningen voor het hoogspringen, kogelstoten, speerwerpen en verspringen kwalitatief aan de nationale eisen konden voldoen. Tot de reconstructie van de eigenlijke sintel baan behoorde onder meer het aanbrengen van een nieuwe deklaag die geheel vlak ligt en het aanbrengen van een nieuw betonrandje van 5 cm hoogte als afscheiding tussen middenveld en baan. Bij de maatvoering op het terrein van deze betonrand - te noemen binnenbetonrand - heeft de schrijver van dit artikel een werk zaam aandeel gehad. Hij kreeg tevens als opgave het markeren en uitmeten van de starts van de verschillende loopafstanden, estafettewisselzones, de diverse finishlijnen en de plaats van de horden. De metingen voor de sintelbaan zijn begonnen in de maand december 1966 bij een buiten temperatuur van 0°C tot 10° C. De vorm van de baan en de indeling in afzonderlijke loopbanen Beschouwen we de tekening. De baan is van het type 60° korfboog. Dat wil zeggen dat de rondingen zijn samengesteld uit 3 delen van een cirkelboogstuk elk met een middelpunts hoek van 60° waarbij twee delen een zelfde straal hebben. De baan is onderverdeeld in zes afzonderlijke loopbanen. Gestelde nauwkeurigheid Onder nauwkeurigheid kan men hier verstaan dat de omtrek van de binnenbetonrand na herhaald meten, waarbij de meetband verti caal tegen de betonrand wordt aangedrukt en strak getrokken, een bepaalde afwijking ten opzichte van het gemiddelde niet mag over schrijden. De nauwkeurigheid van het eindresultaat is een onbekende, mede afhankelijk van de uit voering door de aannemer. Wat betreft de metingen ten behoeve van het uitzetten van de baan hebben wij gesteld: omtrek binnen 2 cm nauwkeurig. Deze meettechnische nauw keurigheid valt samen met de gebruikelijke atletiektechnische tolerantie. Is ni. de omtrek op 2 cm nauwkeurig dan betekent dat op de langste in de baan te lopen afstand (de 10 km-loop) 25 X 2 cm 50 cm. Bij de eindsnelheid van een hardloper op deze afstand is de afwijking een nauwelijks waar neembaar tijdsverschil op de stopwatch. De toegepaste uitzetmethode voor de loopaf standen, die later zal worden uiteengezet, ver eist bovendien dat de binnenbetonrand nauw keurig de omtrek aangeeft. Door het inwal- sen van de deklaag kunnen kleine binnen waarts gerichte deformaties deze maat nog enigszins verstoren. Alle metingen dienen bij voorkeur bij bedekte lucht en windstil weer te worden verricht. Uitgekozen en beschikbaar materiaal Een detailontwerpkaart op schaal 1 200. Een Wild theodoliet T IA. Een geijkte stalen meetband van 20 m lengte 131

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 3