In de handel bestaat er bijna redelijkerwijs een niet-juiste voorstelling van de zaak. Wanneer men b.v. lang in een huurhuis heeft gewoond, dan weet men nauwkeurig wat er aan man keert. Wanneer men nu gaat verhuizen en er komt een jong stel, dat de woning wil inhuren, dan wordt een opsomming van al deze gebre ken met één handgebaar afgedaan: het is dan duidelijk, dat beide partijen een verschillend object in gedachten hebben. Een voorbeeld van een dwalingsberoep, ex 1358 B.W., handelt over de aanwezigheid van spouwmuren in een huis. Dit beroep werd ge acht de zelfstandigheid der zaak te betref fen: t.w. het droog zijn van het huis in verband met huurders reumatiek. De uitlegging van overeenkomsten geschiedt dan ook naar goede trouw, gebruik, gewoonte. De beginselen van interpretatie zijn gramma ticale, logische, systematische, historische, ana logische, redenering a contrario, a fortiori. De akte De akte is de formalisering van de overeen komst. Het B.W. behandelt de akte onder het hoofdstuk „Van Schriftelijk Bewijs". De akte is een geschrift gemaakt om tot bewijs te die nen. Een authentieke akte levert tussen par tijen en hun erfgenamen en rechtverkrijgenden een volledig bewijs op hetgeen daarin ver meld staat (1907 B.W.). Hij moet daartoe on dertekend zijn. De wil tot overdracht behoudt de koper tot het ogenblik, waarop hij de akte tekent. Door de handtekening wordt de akte rechtsgeldig. Het wordt dan een titel, een feit dat tot leve ring verplicht. Door deze akte verkrijgt men persoonlijk recht op levering, terwijl de ander een obligatoire verplichting tot levering heeft. Primitieve aktes zijn opgemaakt in de ik vorm: „Ik, genaamd A, uit het gehucht S. heb in derdaad verkocht mijn eigen ontgonnen sawah groot 2 bouws gelegen ten n.w. van het ge hucht S. Ik heb ze verkocht voor 80 zilver. Ze is gekocht door de persoon genaamd B, godsdienstbeambte der dessa P. De overeen komst is, dat de verkoop voor altijd is ge schied" (inlandse akte d.d. 1879). Onze aktes zijn alle opgemaakt in de bekende vorm: Voor mij D. Notaris te E. verscheen A., die verklaarde te verkopen en definitief af stand te doen van B., die verklaarde te kopen en in eigendom aan te nemen het goed C. voor de somma van ingaand onmiddellijk. De levering De overeenkomst wordt gesloten om opgehe ven te worden. Deze opheffing geschiedt in de levering. De gemeenschappelijke wil verdwijnt dan door zich te realiseren. Teneinde te voor komen, dat de contractanten bij een overeen komst tot ten eeuwige dagen partijen ten op zichte van elkaar zouden blijven is de tussen komst van een bovenpartijdige instantie, als het Kadaster gewenst. De verbonden wil be reikt bij de overschrijving ten Kadaster zijn point of no return. Willen de partijen de koop alsnog ongedaan maken dan moet het goed teruggekocht worden. Onze wet huldigt in betrekking tot de eigen- domsverkrijging door levering, tenzij misschien t.a.v. cessie, de causale leer (Rechtbank Arn hem 12 juni 1933). Het causale stelsel houdt in, dat de overdracht staat en valt met de titel. Uitdrukkelijk zegt art. 671 B W., dat de levering geschiedt door de overschrijving van de akte, dit is een geschrift door en met mede werking van beide partijen opgemaakt. Een vonnis, waarbij iemand wordt veroordeeld on roerend goed te leveren is dus geen causa voor levering. Zelfs overschrijving kan geweigerd worden. De rechter mist de bevoegdheid de hypotheekbewaarder te gelasten het vonnis in de registers over te schrijven, ook wanneer die overschrijving niet wordt gevorderd teneinde de eigendom van het goed te doen overgaan, doch enkel ter waarschuwing van andere aspi rantkopers (Rechtbank Haarlem 29 juli 1941). De Hoge Raad besliste in 1899, dat noch in art. 671 B.W. noch in enig ander wetsartikel de rechter de bevoegdheid is verleend zijn von nis te doen strekken tot akte. Een recentere uitspraak luidt: Eiser kan bij on wil van gedaagde om aan veroordeling tot levering te voldoen het vonnis in plaats van de koopakte ten hypotheekkantore doen over schrijven. De Hypotheekbewaarder kan over schrijving niet weigeren, maar mag anderzijds de overboeking niet doen plaats vinden. Dit zou strijden met art. 639 B.W., dat zegt, dat levering moet plaats vinden tengevolge van een rechtstitel van eigendomsovergang, afkomstig van degene die gerechtigd was over de eigen dom te beschikken. Wanneer A aan B gronden verkoopt welke in 166

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 10