bedrijven worden doorberekend, waarschijnlijk lager zijn, dan hun eventueel aandeel in de kos ten van een goed opgezette leidingenregistratie en aangezien het de bedoeling van deze bedrij ven is om winst te maken, althans verlies te voorkomen, is wel enige overredingskracht nodig om te bereiken dat zij zodanige kosten op zich nemen, als deze niet langs andere weg terugkomen. Een gedeelte van deze kosten kan m.i. geacht worden terug te komen door de vlottere planning, die een goede leidingenregis tratie mogelijk maakt; in het verdere verloop van mijn betoog hoop ik aan te tonen, dat een goede werkwijze meer kostenbesparende ele menten in zich draagt. Als we even afstand nemen van deze zaak moeten we ons m.i. in onze overweging, of de voordelen van een centrale leidingenregistratie opwegen tegen bepaalde kosten, niet beperken tot de kosten van de energiebedrijven, maar we dienen ook het totale verlies van de ge meenschap bij verstoring van de energievoor ziening in rekening te brengen. En dat deze post in bepaalde gevallen zeer aanzienlijk is staat buiten kijf. Steeds terugkerende publikaties in de dagblad pers over verstoring van elektriciteit-, gas- en watertoevoer en het telefoonverkeer hebben zo langzamerhand bij velen de vraag doen rij zen hoe lang de situatie nog voortduurt, waar bij iemand graafwerkzaamheden kan verrich ten zonder dat hij in het bezit behoeft te zijn van een tekening waarop de ondergrondse lei dingen ter plaatse zijn aangegeven. De vraag, of het dan zo bezwaarlijk is te wer ken met de tekeningen van elk der bedrijven, die dan toch met elkaar een beeld geven van het leidingnet, ligt voor de hand en zal meestal bevestigend beantwoord moeten worden. Het moeten hanteren van zo'n 6 of 7 tekenin gen is een ongemak maar op zichzelf niet zo be zwaarlijk- De voornaamste bezwaren zijn m.i.: a. de schaal van de tekeningen is verschillend; het behoeft geen verwondering te wekken als we bij het hanteren van het bovengenoemde aantal tekeningen met drie verschillende scha len te doen hebben. Dit staat het verkrijgen van een snel inzicht in de weg; b. de tekeningen zijn veelal niet op schaal. Voor het vermelden van alle details heeft men dikwijls zoveel ruimte nodig, dat men gedwon gen is buiten de aangegeven schaal te werken; de tekening heeft daardoor plaatselijk soms slechts de betekenis van matenschets, zonder dat dit duidelijk is vermeld; c. de maatvoering is dikwijls onvolledig. Voorzover maten bewust zijn weggelaten is dit geschied om andere belangrijke details beter te kunnen aangeven; voor de noodzakelijke maten is dan een beroep nodig op de terrein schetsen, die bij het leggen van de leiding zijn vervaardigd; d. de maatvoering ontbreekt geheel. Bij het leggen van de leiding zijn indertijd wel de no dige maten genomen ten opzichte van de bo vengrondse situatie, doch door wijziging hier van hebben deze maten hun betekenis geheel verloren en zijn bij het bijwerken van de teke ning verwijderd; e. door gebrek aan inzicht zijn na het leggen van de leiding niet de juiste maten genomen om een goede plaats op de tekening te bewerk stelligen. Vooral waar men zich iets verder van de bebouwing bevond, zoals bijv. op kruispun ten, rotondes, enz. was het moeilijk uit het royale aanbod van te nemen maten een bruik bare keus te maken. Leiding A is aan leiding B vastgemeten, terwijl daarvoor leiding B aan A was vastgelegd. Loodlijnen van tientallen me ters lengte zijn op het oog genomen enz.; 169 In de soms nauwe straatjes is het vaak moeilijk nog een plaatsje te vinden voor nieuwe leidingen. Af

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 13