telefoonlijnen op en in openbare grond te ge dogen; verder kan volgens de belemmeringen- wet-privaatrecht een ieder worden verplicht bepaalde openbare werken, van welke het al gemeen nut uitdrukkelijk bij de wet is erkend, te gedogen. In de precarioverordening van de gemeente Dordrecht, die steunt op de gemeentewet, wordt o.m. geregeld het recht, dat verschul digd is door degene aan wie door het gemeen tebestuur vergunning is verleend voorwerpen onder voor de openbare dienst bestemde ge meentegrond te hebben. Dit is voor leidingen een bepaald bedrag per strekkende meter per jaar en wordt in hoofdzaak voor particulieren toegepast; voor de nutsbedrijven wordt een vast bedrag per jaar berekend. Als ik er in het verdere verloop van dit ver haal van uit ga, dat centrale leidingenregistra tie inderdaad noodzakelijk is, komen allereerst de vragen naar voren welk bureau als centraal orgaan zal optreden en wie de kostendrager zal moeten zijn; het antwoord op de eerste vraag kan daarbij ook nog afhankelijk worden gesteld van de oplossing van vraag twee. Het is niet onbegrijpelijk, dat men bij een lei dingenkadaster waarbij rechten worden omschreven en in registers vastgelegd denkt aan een koppeling van de (rijks)dienst, die het beheer over de registers zal voeren en de dienst, die de kaarten zal vervaardigen. M.i. is dit niet noodzakelijk. Zoals bij de omschrijving in een akte betreffende een onroerend goed, ter verduidelijking, een door of namens partijen vervaardigde tekening kan worden gevoegd, zou dit ook kunnen geschieden wanneer het gaat om de omschrijving van rechten betref fende een leiding. Deze tekening zal wel van zodanige aard moeten zijn, dat omtrent de plaats van de leiding geen misverstand moge lijk is Hierop kom ik nog nader terug. Het intensief contact, dat noodzakelijkerwijs moet bestaan tussen de wegbeheerder en de be drijven maakt het m.i. wenselijk, dat in deze sfeer alle technische werkzaamheden dienen plaats te vinden. De afstand tussen een rijksdienst enerzijds en wegbeheerders en bedrijven anderzijds, zou waarschijnlijk te groot zijn om een vlotte werkwijze mogelijk te maken. Voorzover mij de gang van zaken bij de ver schillende diensten in ons land bekend is komt mij de situatie in Rotterdam zeer aantrekke lijk voor: een afdeling kabels en buizen (on derafdeling van de landmeetkundige dienst van de gemeente) die niet alleen de planning en het in kaart brengen, maar ook het leggen van de leidingen in handen heeft. Het zal waarschijnlijk niet eenvoudig zijn om overal op korte termijn tot deze m.i. ideale situatie te komen; met name het overbrengen van de taak tot het leggen van leidingen van de diverse bedrijven naar een centraal orgaan zal niet gemakkelijk zijn. Gevoelsoverwegin gen aan de zijde van de bedrijven, dat hun een gedeelte van hun taak wordt ontnomen, spelen hierbij een grote rol. Zolang op dit terrein moeilijkheden bestaan is het echter zeer de moeite waard te streven naar een situatie, die iets minder ideaal is, doch vele voordelen heeft. In de eerste plaats dient de vervaardiging van leidingkaarten te berusten bij mensen, wier taak het is nauwkeurige kaarten te vervaar digen. De grote en middelgrote en vele klei nere gemeenten beschikken voor dit doel reeds over een landmeetkundige afdeling, die meest al deel uitmaakt van de dienst, die als wegbe heerder fungeert. De landmeetkundige afde ling beschikt, uit hoofde van haar normale taak, over nauwkeurige kaarten van de boven grondse situatie; door vergroting zijn op een voudige wijze kaarten te verkrijgen op een schaal, die voor leidingkaarten geschikt is. De metingen van deze afdeling geschieden ten opzichte van meetlijnen, die bekend zijn in het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeks meting. Ruitlijnen van dit stelsel zijn op de kaarten aangebracht. Een en ander houdt in, dat de plaats van leidingen, die op deze teke ningen worden gekaarteerd, vast ligt in ge noemd stelsel, hetgeen met zich mee brengt, dat deze plaats onafhankelijk is geworden van de bovengrondse situatie; ook bij volledige wijzi ging van de bovengrondse situatie zijn de lei dingen te allen tijde terug te vinden- De landmeetkundige afdeling zal meestal o.m. tot taak hebben nieuwe werken uit te zetten. Dit houdt in, dat de hulp van deze afdeling wordt ingeroepen om op het terrein de plaats van leidingen aan te geven, die in uitbreidings gebieden moeten worden gelegd; er is dus reeds een intensief contact met alle bedrijven. Door nu de planning van de leidingen ook bij deze afdeling onder te brengen, hetgeen meest al slechts een organisatorische wijziging bin nen dezelfde dienst betekent, is al veel aan centralisatie te bereiken. De landmeetkundige afdeling zal hierbij als contact-afdeling met de bedrijven optreden en het noodzakelijke contact met de afdeling be strating dienen te onderhouden. Ik ben me er- 171

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 15