Signatuur Aangezien op een leidingenkaart de leidingen het belangrijkste geacht mogen worden, zou men deze eigenlijk het liefst met zwaardere lijnen aangeven dan de bovengrondse situatie. Wanneer echter de bovengrondse situatie door vergroting van een reeds bestaande kaart ver kregen wordt, zal de belijning hiervan al vrij zwaar zijn. In dat geval zal men voor de lei dingen een dunnere lijn dienen te kiezen. Verder moeten de verschillende leidingen een verschillende signatuur hebben. In eerste instantie werd gedacht hiervoor de aanduiding van de normbladen aan te houden. Nadat bij wijze van proef een kaartgedeelte was vervaardigd waar veel leidingen op voor kwamen, bleek het onderscheid niet erg duide lijk te zijn; alle ondergrondse leidingen beston den uit streepjes met een groter of kleiner aan tal puntjes daartussen. Algemeen uitte men de wens een signatuur te kiezen, die een iets dui delijker onderscheid tussen de meest gebruikte leidingen zou vertonen; deze signatuur moest verder zo eenvoudig mogelijk zijn om de teken- kosten niet hoger te maken, dan strikt nood zakelijk. Zie hiervoor verder de hierbij afgedrukte legenda. Archief Voor de archivering is de gemeente verdeeld in vakken, waarvan de grenzen samenvallen met ruitlijnen van het eerder genoemde coördina tenstelsel. Elk vak, ter grootte van 1000 X 600 m, welke oppervlakte op een kaart 1 1000 kan worden afgebeeld, heeft een nummer. Dit vak bestaat dus uit 4 kaarten 1 500, aange duid met de letters A, B, C en D achter voren bedoeld nummer. Een kaart 1 500 bestaat weer uit 4 kaarten 1 250, die aangeduid worden met cijfers 1, 2, 3 en 4 achter genoem de letter. Zo behoren bij de kaart 1 1000 nr. Ill de kaarten 1 500 nrs. 111-A, B, C en D. Voor de leidingkaarten 1 250, kennen we dan de onderverdeling 111-A-l, 2, 3 en 4 enz. In het archief zijn ook opgenomen lichtdruk ken van de tekeningen der bedrijven; deze vormen het schaduwarchief van de bedrijven. Bijhouding Omdat moet worden voorkomen dat met ver ouderde kaarten wordt gewerkt is een goede organisatie van de bijhouding van belang. Hieromtrent is met de bedrijven afgesproken, dat ze eens per maand lichtdrukken van hun gewijzigde tekeningen aan de landmeetkundi ge afdeling doen toekomen. Voorzover ze zelf hun kaarten nog niet zouden hebben bijge werkt, worden de in het terrein vervaardigde matenschetsjes ter beschikking gesteld. Kosten Nadat, bij wijze van proef, enkele kaarten waren vervaardigd, bleek dat een tekenaar 60 kaarten per jaar zou kunnen gereedmaken. Hiermee zou dan een totaal bedrag van 24.000,gemoeid zijn (in 1965). Besloten werd voorlopig jaarlijks 60 kaarten te ver vaardigen. Ten aanzien van de verdeling van de kosten zouden het gas- en waterleidingbe drijf, het elektriciteitsbedrijf en de dienst open bare werken (riolering) elk voor 1/3 bijdragen. In de afgelopen 2 jaar zijn nu 120 kaarten ge reedgekomen; dit houdt in, dat de tijd, beno digd voor de bijhouding, zo langzamerhand ook van enige betekenis gaat worden. Getracht zal worden de hieraan verbonden kosten met hantering van dezelfde verdeelsleutel over de belanghebbenden om te slaan. Planning leidingen Voor de normale distributieleidingen en de riolering is een vaste plaats in het trottoir af gesproken. Als de riolering in de rijweg komt kan de vrijgekomen plaats in het trottoir voor een andere leiding worden benut (hoge-druk gasleiding). De bomen krijgen in de nieuwe wijken zoveel mogelijk een plaats in de groen stroken. Aangezien het dikwijls voorkomt, dat de be bouwing niet langs het trottoir aan de rijweg plaats vindt, maar bijv. tussen openbaar groen (complexen bejaardenwoningen) zal toch dik wijls overleg nodig zijn omtrent een te kiezen plaats. Een bedrijf, dat het plan heeft een leiding aan te brengen, neemt contact op met de landmeet kundige afdeling. Na overleg met de afdeling bestrating en eventueel de afdeling plantsoe nen wordt het vastgestelde tracé doorgegeven. Wanneer een tracé is vastgesteld wordt dit op een lichtdruk van de leidingkaart aangegeven. Er is zodoende steeds een overzicht van het aanwezige en geplande leidingenbestand aan wezig. 175

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 19