Het verslag bevat vele foto's, kaartjes en gra fieken. Aan de orde komen naast enige opmer kingen met betrekking tot het nationale en internationale structuurbeleid: cultuurtechniek (landelijk), de cultuurtechnische activiteiten in de afzonderlijke provincies en enkele bijzon dere aspecten van de plattelandsinrichting. Ruilverkaveling uit kracht van de wet In het verslagjaar zijn 7 ruilverkavelingen ge reedgekomen; 14 met positieve uitslag ge stemd en daarmee in uitvoering genomen en 9 in voorbereiding genomen. Het volgende staatje geeft de vorderingen in ha aan van aangevraagde, in voorbereiding zijnde en gereedgekomen oppervlakte ruilver kaveling per 31 december 1967. Ruilverkavelingsovereenkomsten In het verslagjaar werd voor 2.910 ha ruilver kavelingsovereenkomsten de akte gepasseerd. Een soortgelijk staatje als bij de wettelijke ruil verkavelingen is hieronder opgenomen (in ha)- Het kadastrale ruïlverkavelingswerk Ten aanzien van het kadastrale ruilverkave- lingswerk vermeldt het jaarverslag onder meer het volgende. In de benadering van het werk door de Ka dastrale Ruilverkavelingsdienst is een belang rijke accentverschuiving waarneembaar. Was aanvankelijk alle aandacht gericht op verho ging van de arbeidsproduktiviteit volgens be staande werkmethoden, onder invloed van maatschappelijke en technische ontwikkelin gen wordt de laatste jaren de klemtoon meer gelegd op vernieuwing van het arbeidsproces. Enerzijds is dit een logische consequentie van de sterke uitbreiding van de „werkvoorraad" op de verschillende ruilverkavelingsbureaus, veroorzaakt door het stemmingsprogram van rond 55.000 ha per jaar. Anderzijds is geble ken dat, na kritische analyse van arbeidsinten sieve processen, vernieuwing zowel in het land meetkundige gedeelte als in de administratieve sector uitvoerbaar is. Zo is in 1967, in samenwerking met de Tech nische Hogeschool te Delft, een proef genomen in de ruilverkaveling „Haagsche Beemden" (N.Br.) om het plan van toedeling langs me chanische weg voor te bewerken. Hiertoe zijn op een aantal zittingen de wensen van belang hebbenden (eigenaren en pachtersten aanzien van de nieuwe toedeling op een speciale wijze gecodeerd. De gegevens worden via ponskaar ten op een magnetische band overgebracht; een rekenautomaat zal deze informaties verwer ken om de talrijke vakken in de ruilverkave ling sluitend te maken. Voor de grote ruilverkaveling „Alblasser- waard" (Z.H.) is besloten de meetkundige grondslag, o.a. als basis voor de fotogramme- trische opname van dit gebied, te doen uit voeren volgens een nieuwe methode van punts- bepaling. Hiervoor is door het Kadaster een geodimeter aangeschaft. Dit is een elektronisch instrument voor afstandmeting, waarvan de werking berust op het gebruik van lichtgolven. Het geodimeternet in de ruilverkaveling „Al- blasserwaard" zal, eveneens in samenwerking met de Technische Hogeschool te Delft, wor den gemeten en berekend door de Rijksdrie hoeksmeting van het Kadaster. Gunstige resul taten zijn reeds in 1966 verkregen met een proef in de ruilverkaveling „Sneeker-Oud- vaart" (Fr.). In het verslagjaar is een studie afgerond over de kadastrale toepassing van een ruilverkave ling. In deze studie neemt de „peildatum van het plan van toedeling" een centrale plaats in. Tot nu toe worden alle veranderingen in de rechtstoestand ten gevolge van overdracht, vererving enz. na deze datum verwerkt in de ruilverkavelingsboekhouding en dus ook in het plan van toedeling. Dit geschiedt tot het mo ment dat de ruilverkavelingsakte door de no taris is gepasseerd. Afhankelijk van de bezwa- renbehandeling tegen het plan van toedeling bedraagt de duur hiervan 1 a 2 jaar. In de voorgestelde werkmethode wordt het plan van toedeling na de peildatum niet meer gewijzigd, tenzij tijdens de bezwarenbehande- ling een uitspraak van de rechter-commissaris of een vonnis van de rechtbank hiertoe aan- 180 Aangevraagd in '67 63.800 Totaal aangevraagd per 31-12-'67 1.289.600 Waarvan in voorbereiding genomen in '67 74.500 Waarvan totaal in voorbereiding per 31-12-'67 443.600 In uitvoering genomen in '67 57.640 Totaal in uitvoering genomen per 31-12-'67 502.560 Gereedgekomen in '67 21.110 Totaal gereedgekomen per 31 -12-'67 268.910 In voorbereiding 11.530 In uitvoering genomen in '67 5.630 Totaal in uitvoering per 31-12-'67 21.540 Gereedgekomen in '67 2.910 Totaal gereedgekomen per 31-12-'67 22.500

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 24