Kadastraal Zakenrecht door H. van der Kooij, landmeetkundig ambtenaar A van het Kadas ter te Middelburg. Recht ligt niet in de sfeer van de esprit de geometrie, maar esprit de finesse (Pascal). H. de Groot merkt op, dat de term evenredigheid (als maatstaf bij straf en schuld) aan de wis kunde is ontleend. Overigens hebben recht en wiskunde weinig verband met elkaar. Wel kan men opmerken dat, voorzover rechtsgeleerd heid bestaat uit het rekenen met begrippen, een slecht landmeetkundige ook een slecht ju rist is. Maar de mathematica opereert in het absolute en haar methode is inflexibel. Het recht opereert in het relatieve en zijn methode is soepel. Wat is zakenrecht? De verdeling in zakenrecht en personenrecht is fictief. Drager van een zakenrecht is altijd een persoon: „Die Persönlichkeit macht die Grund- bestimmung des Rechtes aus, sie tritt haupt- sachlich im Eigentum ins Dasein" (Hegel). Al gemeen gesproken is een zaak een ding, dat niet toerekeningsvatbaar is. Uit de natuurkun de stamt de verdeling van zaken in vaste, vloeibare en gasvormige. Juridisch kent men de verdeling in lichamelijke en onlichamelijke zaken. Het geschreven recht maakt iets pas tot een zaak, zoals een theorie een feit een feit maakt. Het materieel object van het kadaster zijn de onroerende goederen van ons land. Als beginsel van het zakenrecht geldt, dat de eigenaar als regel zijn recht niet buiten zijn wil kan verliezen of verkrijgen. Ongewild verlies kan heimelijk door verjaring ontstaan. Verja ring is dan ook de noodzakelijke tegenhanger van de openbare registers. Na wettig tijdsver loop kan openbaarmaking door proclamatie geschieden. De belangrijkste aanleiding voor overdracht met medewerking van de wil van de eigenaar is koop en verkoop. De individuele redelijk heid van de enkeling openbaart zich in zijn eigendomswil. Hij zal kopen en verkopen. In de handel komen telkens verbindingen tot stand van mensen, die eenswillens zijn. De ko per wil de zaak verwerven en een prijs offe ren; de verkoper wil geld hebben en de zaak laten schieten. „Koop is een overeenkomst, waarbij de ene partij zich verbindt een zaak te leveren en de andere om daarvoor de bedongen prijs te be talen." (1493 B.W.) Bij beschaafde naties liggen overeenkomst en levering uit elkaar: 1. Een verbintenis geeft het recht van een be paald persoon iets te vorderen. 2. Een zakelijk recht zoals eigendom geeft een bepaalde heerschappij over een zaak, die tegenover iedereen geldt. 3. Het kadaster bewerkt de overgang van 1 in 2. De overeenkomst We behandelen hier koop als oorzaak van een overeenkomst. Door een geldige overeenkomst komt een verbintenis tot stand. Deze is weder kerig. Van nature is de mens onverdraagzaam. In de overeenkomst verdragen de personen el kaar. De verhouding tussen de contractanten is negatief. Ieder is het te doen om de prestatie van de ander. Zoals kinderen wel bij ruiling de conditie maken van „gelijk oversteken", zo is het verdrag ook stuk om stuk. De eigendom van de één zal opgegeven en door de ander aangenomen worden. Door de overeenkomst verwerf ik de belofte van de ander, niet het beloofde. De norm, dat beloften moeten worden nagekomen (pacta sunt servanda), is niet voor bewijs vatbaar. 164

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8