kinderen ter wereld geholpen. Zo is het eerste tiental jaargangen van het T.v.K. en L. groten deels gevuld met een (verloren) strijd om een rechtsgeldig kadaster. Het ideaal van het recht reikt evenwel niet verder dan de behoefte van belanghebbenden, en deze toonden geen inte resse voor een positief stelsel van boekhouding. Wel bestaat een dergelijk stelsel in Duitsland dat een GrundbuchriH?fer kent i.p.v. een hypo theekbewaarder. Ons negatieve stelsel voldoet echter in de praktijk uitstekend zodat slechts zelden de hulp van de rechtbank wordt inge roepen. Bovendien wat kan de rechterlijke macht bijvoorbeeld nog met zekerheid over de keten van eigenaren zeggen, aangezien het ka daster die keten is. Prof. Land achtte het indertijd wenselijk dat in de boeken uitdrukkelijk werd vermeld dat slechts aanspraken zijn geboekt. Toch is er in het hoofd van de legger en op de nieuwste systeemkaarten afgedrukt: „Eigenaar". Opmerkingen over ons instituut zoals die van Mr. Feith in 1893: „Ingevoerd met het oog op de grondbelasting is het geheel ongeschikt om als eigendomskadaster dienst te doen. Verbete ring deels is weggeworpen geld" heb ik reeds eerder gewraakt in een overzicht ex datis (ge schiedenis van de openbaarheid van de grond eigendom) en een theorie ex principiis (beginsel van openbaarheid) o.a. in Geodesia 1963^ pag. 181. De levering ex art. 671 B.W. is indirect (o.m. in Holland en Zeeland) voortgekomen uit de middeleeuwse levering voor het gerecht. Onderbrenging bij Justitie herstelt dus een oude traditie. Maar ook verplaatsing naar Ruimte lijke Ordening, gepaard gaande met samen voeging met de Grondkamers zou een gebruiks- kadaster goed mogelijk maken. De genealogie van de bij het kadaster aanwe zige informatie leert dat slechts de gegevens van oude grenzen aangevochten kunnen wor den, omdat hierbij van verjaring sprake kan zijn. Subject en object van het recht zijn overi gens voldoende gedetermineerd. Men kan na 150 jaar arbeid veilig stellen dat het kadaster succes heeft gehad; dit is een teken van uit verkiezing. Toch maakt het kadaster (dit in tegenstelling tot de ruilverkaveling) geen ge schiedenis meer en heeft dus een tragisch be wustzijn. Het noteert flegmatisch de petite histoire van elk ingeschreven perceel maar „jede echte Geschichtsbetrachtung ist echte Phi losophic oder blosse Ameisenarbeit" zegt Spengler. Het is verder voor mij de vraag hoe veel werknemers bij het kadaster met hun mie- renwerk hun al of niet neurotische need for perfection sublimeren. Na een aantal dienst jaren ervaring te hebben blijkt de mate van de ernst waarmee aan de maladie de la perfection geleden wordt gewoonlijk mee te vallen. Over het kadaster is inmiddels al veel geschre ven maar slechts weinig gedacht. Literatuur over de pacht is eveneens een mer a boire. Vooropgesteld dient te worden dat eigendom een zakelijk recht is en pacht (Lat. pactum=ver- drag) een persoonlijke verbintenis. Het B.W. behandelt (analoog aan art. 83 B.W. dat over het huwelijk handelt) de eigendom „alleen in deszelfs burgerlijke betrekkingen". Pacht lijkt pas sinds 30 jaar burgerlijk te zijn geworden. N.a.v. de landbouwcrisis is de Pachtwet 1937 ingesteld, welke beoogt l'ordre naturel te ver anderen in l'ordre politique. De wettelijke ter mijn van 6 jaar voor los land en 12 jaar voor een hoeve berust erop. Wie ben ik? Als ambtenaar heeft schrijver dezes de opheffing meegemaakt van 2400 pachtcontracten in de Herverkaveling Tholen. Het was daarmee alsof men in een wespennest had geprikt. Honderden telefoontjes kwamen binnen met reclames en wijzigingsvoorstellen, welke grotendeels gerealiseerd werden doordat we de eigenaar, oude en nieuwe pachter een drie-partijenovereenkomst lieten tekenen. Het verzamelen van de handtekeningen was de plicht van de nieuw optredende pachter. Als lagere ambtenaar voldoe ik dus aan Hegels voorwaarde dat ik omga met het leven waar het nog concreet is, en in welke sfeer generali serende landelijke voorschriften dwingend moeten worden uitgevoerd. Wat is pacht? Ongeveer 55 °/o van de Nederlandse cultuur grond wordt door pachters geëxploiteerd. Als pacht nu een zakelijk recht was dan moest het kadaster deze registreren. De pachter zou zijn recht kunnen vervreemden en er hypotheek op kunnen nemen: dit laatste zou een aanzien lijke verbetering zijn gezien het feit dat de pachter als regel tamelijk veel in de gepachte gebouwen investeert. Wel vererft pacht op de wettelijke erfgenamen. De kans dat pacht van een verbintenis tot za kenrecht evolueert is niet bijzonder groot (een voorstel dienaangaande in de Ontwerp Pacht wet 1929 is er niet doorgekomen) maar we moeten haar onder ogen zien. Naar oud-vader landse rechtsopvatting was het recht van ge bruik van andermans goed dan een zakelijk recht, indien men naast de feitelijke heerschap pij over een zaak het recht van gewere had. 216

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 20