van de maatschappij. Ongenummerde onder delen van kaarten zullen te naam gesteld die nen te worden. Men neme verder een abonne ment op die gemeentelijke raadsbesluiten die namen van wegen betreffen. Momenteel wordt een nieuwe gemeenteweg over gemeentegrond niet door ambtshalve meting op het plan ge bracht hoezeer hij ook voor de verkenning van belang is: er is nl. geen „aanleiding" voor de meting. Het is voorgekomen dat een stads gracht die 50 jaar geleden gedempt was nog steeds blauw ingekleurd op de netteplans werd afgebeeld. Het nare is dat het publiek dat inzage van dit soort plans krijgt automatisch ook de actualiteit van het overigens voorge stelde in twijfel gaat trekken, aangezien het kadaster in zijn ijver om rechten te registre ren topografisch wel eens gedesoriënteerd dreigt te raken. Negatief stelsel Wat kunnen we nog meer van een toekomstig gebruikskadaster zeggen? Analoog aan Hoge Raad 1874 „Het feit dat men als eigenaar in geschreven staat schept geen vermoeden dat dit werkelijk zo is." blijve beoordeling van de rechtmatigheid van geboekte gebruikers voor behouden aan de rechtbank. Aangezien leu gens mogelijk zijn is hier ook het negatieve stelsel vereist, zodat de rechtbank de feitelijke toestand kan laten prevaleren boven een fou tieve inschrijving. Maar de hele maatschappij heeft gemak van de „ingeschreven gebruiker", gebruik als verkeersbegrip. Administratie van jaarlijkse verhuur (zgn. teeltcontracten) die nen achterwege te blijven. Gladiolentelers b.v. huren van jaar op jaar op de vrije markt stukken land die telkens ergens anders liggen i.v.m. vruchtwisseling. De Plaatselijke Bureau houder kent deze exploitaties omdat zij door de bedrijven worden opgegeven bij de I mei telling. Bij inzage van de C.B.S.-statistieken is het mij opgevallen dat de bedrijfsgrootte prak tisch ieder jaar iets anders is onder invloed van huur, verhuur, inscharing e.d. Wanneer er overigens recht buiten het grond boek is, is het zaak dit te vinden, zodat er een leemteloze descriptie ontstaat. De werkelijke gebruikstoestand (esse in re) kan dan a la mi nute in een perceelsgewijze legger (esse in in- tellectu) worden afgelezen. Door een passend systeem van voorschriften moet worden gega randeerd dat de waarheid (adequatio rei et intellectus) zo dicht mogelijk wordt benaderd. Door een degelijke opsomming, schematisering, rubricering en aanbrenging van een classifica tie wordt de orde vergroot. Wir bringen im Erkennen die Wirklichkeit hervor! We kennen elk object slechts inzoverre het gedacht wordt. De gehele rechtspraak, evenals de wetgeving, is eerder rechtsconstatering dan rechtsvorming. Ook een grondboek is een tabula rasa bij de aanvang, een receptieve en passieve camera. 219 M. C. Escher, Dag en Nacht, 1938, houtsnede. Het ontstaan (de dag) en het tenietgaan (de nachtvan pacht (het landmoet aan registers (de vogels) worden gebonden.

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 23