Hij kent geen introspectie of intuïtie om over de te verwerven kennis bespiegelingen te hou den, maar hiervoor zijn er auteurs op de we reld. Doelstelling moet zijn het verkrijgen van normatieve gegevens. Fenomenen beschrijven, ordenen, voorstellen en taalkundig formuleren is tevens verantwoorden (de zaak onder woor den brengen). Kennen is niet alleen noemen maar door het weten verandert het voorwerp van het weten. Sociologie van het weten! Het gekende is steeds heel wat meer complex dan het gegeven (Gurvitch). Iets beschrijven is zichzelf beschrijven (de Rougemont). Du gleichst dem Geist den du begreifst (Goethe). Het ordelievende kadaster lijkt dus op de in dividuele eigenaar die eveneens zijn goed met grote zorg omringt. In het algemeen vervormt onze aandacht dat gene waarop deze zich richt, zich beelden snijdend naar eigen gelijkenis; ongeveer zoals het schilderij van een Afrikaanse neger dat aan Queen Elisabeth negride trekken verleende. Percelen zijn empirische constructies van het kadaster. Slechts voor percelen op verouderde kaarten is het zo dat het kadaster geen vor men van het object ontvangt maar ze daaraan geeft. Bij grondkwesties moet telkens subtiel worden afgewogen wat reproduceerbaar is en wat als nieuw produkt moet worden opgeno men. Met vrucht hanteert men dan zijn evi- dentiegeuoe/. Hoewel de taakstelling van ons technisch apparaat a-moreel is, is er dus niet aan gevoelens te ontkomen. Een mentale transcriptie van het terrein in kaarten en registers bewerkstelligt de overgang van natuur- in geesteswetenschap. Het intel lect heeft socialiserende en spatialiserende functie zegt Bergson. 1. Logicisering betekent socialisering. 2. spatialisering: het intellect denkt spontaan in ruimtelijk gespatieerde ka ders; het handelen moet de materie hanteren: l'intelligence porte en elle, sous forme de lo- gique naturelle, un géometrisme latent qui se dégage au fur et a mesure qu'elle pénètre da- vantage dans l'intimité de la matière inerte". Men moet met de registers kunnen werken. Waarheid is een handeling (het Spaanse stie- renvechten geschiedt in het „uur van de waar heid"). In de praktijk zijn de kaarten en leggers geen deficiënte analogia metaphorica, maar het recht, nagebootst in conventionele tekens, dekt het leven. De staatstaak The whole duty of government is to prevent crime and to preserve contracts (Lord Mel bourne). Het kadaster doet beide. Op art. 333 Wetboek van Strafrecht, luidend: „Hij die, met het oogmerk om zich of een ander weder rechtelijk te bevoordelen, hetgeen tot afba kening der grenzen van erven dient vernielt, verplaatst, verwijdert of onbruikbaar maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren 1)" is sinds de invoering der wet in 1861 geen beroep door de recht banken gedaan. (1200 jaar geleden werd bij ge brek aan een kadaster het verplaatsen van grensstenen gestraft met het afploegen van het hoofd van de schuldige.) De staat is volgens Cicero hoofdzakelijk ter bescherming van de eigendom gegrondvest. „Eine Menschenmenge kann sich nur einen Staat nennen, wenn sie zur gemeinschaftlichen Verteidigung der Gesamtheit ihres Eigentums verbunden ist. Dazu ist es notwendig dass sie eine gemeinsame Wehre und Staatsgewalt bilde (Hegel: Begriff des Staats). Eigendom is derhalve alleen in staten te verwer kelijken. Kant: „Der Vernunfttitel der Erwer- bung kann nur in der Idee eines apriori ver- einigten Willens aller liegen, welche hier als unumgangliche Bedingung (conditio sine qua non) stillschweigend vorausgesetzt wird." De staat moet derhalve de private eigendom ga randeren en groeit met zijn kadaster mee. Over al waar de eigendom niet van staatswege be schermd is moeten de mensen als vijanden te genover elkaar staan. Staatscontrole (versus openbaarheid) tendeert volgens Saint Simon en Engels naar het com munisme: in de toekomst gaat volgens hen de politiek op in de economie, planmatige orga nisatie en bewuste leiding van het produktie- proces. Lenin wijst erop dat de werkelijkheid evolueert van het eenvoudige naar het com plexe: atomen, moleculen, planten, dieren, mensen, maatschappijen. Men móet zich dus wel op de hoogte van de maatschappij plaatsen bij het zich stellen van doeleinden. Marx noemt eigendom verlies van de menselijke vrijheid, absorbtie door de stof. De kapitalistische volkshuishouding heeft evenwel als systeem voor grondgebruik geko zen voor particulier beheer bij openbare re gistratie. Deze staatscontrole beschermt rech ten onder handhaving van de contractvrijheid. Men spreekt hierin al te gauw van hypertrofie van de invloed van de staat. Naar westerse rechtsfilosofische begrippen heeft de staat het oppereigendom (dominium eminens) van het gehele grondgebied. Dit „Obereigentum" wordt niet door de hypotheekbewaarder uit- 220

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 24